Pracownicy

prof. dr hab.

Józef Kotowicz

Wydział: Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Filii UMFC w Białymstoku

Józef Kotowicz – w 1993 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. Następnie w latach 1994/1995 podjął naukę na studiach podyplomowych w specjalności gra na organach w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Józefa Serafina

prof. dr hab.

Józef Kotowicz

organy

W 1994 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego Szczecin – Kamień Pomorski.

Prowadzi wielopłaszczyznową działalność jako pedagog, organista, moderator życia artystycznego i propagator muzyki organowej w regionie północno-wschodniej Polski.

Trzykrotnie zapraszany był jako solista i wykładowca na konferencje organowe organizowane przez Uniwersytet Michigan /USA (2003, 2007, 2010).

Prowadził dwukrotnie kurs mistrzowski z wykładem oraz recitalem na Katolickim Uniwersytecie w Ruzomberku/Słowacja. Prowadził także wykłady na polskich uczelniach artystycznych. W latach 2017 był przewodniczącym oraz 2018 członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Organowego na tymże uniwersytecie.

Jego publikacje ukazały się w duńskim miesięczniku organowym „Organistbladet” (2004/VIII, IX ), a także w materiałach z konferencji „Interpretacne kurzy 2010-2011” wydanej w 2012 przez Katolicki Uniwersytet w Ruzomberku/Słowacja.

Józef Kotowicz jest twórcą cyklu audycji radiowych „Organy północno-wschodniej Polski” zrealizowanych przez Polskie Radio Białystok, rejestrujących najcenniejsze instrumenty tego regionu.

Jest muzykiem koncertującym, ale też rejestruje swoje wykonania na nagraniach płytowych. Ma na swoim koncie nagranie pięciu płyt CD zarejestrowanych w białostockiej bazylice katedralnej i Starej Farze, a także w kościele Św. Kazimierza i kościele NMP Matki Kościoła w Białymstoku.

Wielokrotnie dokonywał koncertów inaugurujących organy w Białymstoku, m.in. w kościele Św. Jadwigi, Św. Kazimierza, Św. Ojca Pio, Matki Bożej Fatimskiej, Bł.Bolesławy Lament, Kościele Wszystkich Świętych, katedrze drohiczyńskiej oraz Św. Anny w Białymstoku.

Dzięki jego staraniom do Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku został sprowadzony z Danii cenny instrument mechaniczny. Był to pierwszy zachodni instrument w Białymstoku. Także dzięki jego staraniom zostały sprowadzone organy do kościoła Św. Ojca Pio w B-stoku oraz do katedry w Drohiczynie.

Na stałe współpracuje z Chórem Akademickim Uniwersytetu w Białymstoku.

Jest członkiem archidiecezjalnej komisji muzyki kościelnej nadzorując m.in. budowę i remonty organów.
Był organistą podczas mszy beatyfikacyjnej ks. Michała Sopoćko w 2008 roku.

W 2001 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie artystycznej.

Z koncertami solowymi regularnie koncertuje w krajach skandynawskich: Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, wielokrotnie w Niemczech, Słowacji, Irlandii, Włoszech, na Litwie, Białorusi i Rosji. Pięciokrotnie odbył tournée koncertowe do USA.

Do najbardziej prestiżowych miejsc, gdzie koncertował Józef Kotowicz można zaliczyć katedrę w Kopenhadze (Dania), katedrę w Turku (Finlandia), katedrę w Bratysławie (Słowacja), katedrę w Lensing (USA), katedrę w Lund (Szwecja), katedrę w Strängnäs (Szwecja), Quirinus-Münster w Neuss (Niemcy), katedrę w Galway (Irlandia), kościół Hedvig Eleonora w Sztokholmie, kościół Św. Piotra i Pawła w Detroit (USA), kościół Św. Marka w Arhus (Dania), Kościół Vor Frue w Aalborgu (Dania), kościół Vasakyrkan w Göteborgu (Szwecja).

Od 1996 roku pełni funkcją kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku oraz Podlaskich Koncertów Organowych.

Jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku oraz wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku.

W latach 1995-2011 był organistą kościoła Św. Wojciecha w Białymstoku.

Jest członkiem archidiecezjalnej komisji muzyki kościelnej nadzorując m.in. budowę i remonty organów.
Był organistą podczas mszy beatyfikacyjnej ks. Michała Sopoćko w Białymstoku w 2008 roku.

W 2001 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie artystycznej.