Pracownicy

ad. dr hab.

Wojciech Koprowski

Wydział: Wydział Instrumentalny

Katedra: Katedra Instrumentów Skrzypcowych

Specjalność: skrzypce

Skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Jest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene Ysaye'a. Od 2007 roku jest skrzypkiem Meccore String Quartet, uznawanego za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia.

ad. dr hab.

Wojciech Koprowski

skrzypce

Jest jednym z niewielu skrzypków wykonujących w ramach jednego recitalu wszystkie Sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene Ysaye'a. Jego debiutancka płyta „Ysaye Impressions” była nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategoriach recital solowy roku oraz debiut roku. Jako solista występował z towarzyszeniem Orkiestr Max Bruch Philharmonie (Sonderhausen, Niemcy), Philharmonie Baden-Baden, Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Opolskiej, Orkiestry Symfonicznej UMFC, Camerata Vistula czy Capella Gedanensis. Od 2007 roku jest skrzypkiem Meccore String Quartet, uznawanego za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Z zespołem tym występuje na całym świecie w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby: Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Haus w Bonn czy Bozar w Brukseli, a także w większości polskich filharmonii.

Wojciech Koprowski kształcił się po okiem wybitnych pedagogów: prof. prof. Romana Lasockiego, Tomasza Bartosiaka, Mirosława Ławrynowicza i Andrzeja Gębskiego, a także Wolfganga Marschnera i Ariane Mathäus w Spohr Akademie we Freiburgu. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Wraz z Meccore String Quartet kształcił się także pod kierunkiem muzyków kwartetu Camerata, Artemis Quartett (w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli), a także Güntera Pichlera z Alban Berg Quartett (w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie).

Wojciech Koprowski jest laureatem 15 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych. Warto wymienić m.in. II nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze, II nagrodę na Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi, II nagrodę na Bałtyckim Konkursie w Gdańsku oraz IV nagrodę na Konkursie im. Louisa Spohra we Freiburgu, a także II nagrodę w Lublinie (im. Stanisława Serwaczyńskiego) oraz I nagrody w Poznaniu (im. J. F. Telemanna) i Gdańsku (pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku). Wraz z Meccore String Quartet zdobył szereg najwyższych nagród podczas konkursów międzynarodowych w Londynie (Wigmore Hall String Quartet Competition), Reggio Emilia („Premio Paolo Borciani”) czy Niemczech (im. Maxa Regera w Weiden i im. Maxa Regera w Sondershausen). Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”.

Wojciech Koprowski dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla: Filharmonii Lubelskiej („La Prelude” H. Wieniawskiego) czy (z kwartetem Meccore) dla Programu Drugiego Polskiego Radia, Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Radio Clásica RTVE, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix, oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2011. W dorobku fonograficznym Artysty, oprócz wspomnianej już płyty „Ysaye Impressions” (CD Accord), znajdują się wielokrotnie nagradzane albumy Meccore String Quartet. Album („Szymanowski & Debussy” dla Warner Music: dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2016 i nagroda Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato, „Grieg: Complete String Quartets” dla MDG Scene: nominacje do nagród Fryderyk 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik, „Tchaikovsky: Complete String Quartets vol. 1 również dla MDG Scene przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett).

Oprócz bogatej działalności koncertowej, Wojciech Koprowski aktywnie zajmuje się pedagogiką. Jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec oraz kwartetu smyczkowego. Prowadził kursy mistrzowskie w Berlinie (Niemcy), Bernie (Szwajcaria), San Miguel (Meksyk), wielokrotnie w USA oraz w Krakowie, Warszawie i Łodzi. Był również zaproszony do udziału w pracach jury międzystanowego konkursu kwartetów smyczkowych w USA.

Artysta gra na instrumencie Krzysztofa Krupy z 2013 roku.

Główne osiągnięcia: najważniejsze sukcesy, osiągnięcia, dokonania, nagrody

 • Nagroda Rektora UMFC II stopnia za osiągnięcia artystyczne i naukowe przyznana z okazji Dnia Edukacji Narodowej – 2018;
 • Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych Irene Steels Wilsing Stiftung

I nagroda – 2012;

 • Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych Wigmore Hall w Londynie

II nagroda oraz trzy nagrody specjalne – 2012;

 • Międzynarodowy Konkurs Kwartetów smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia

Nagroda Finalisty oraz Nagroda Specjalna – 2011;

 • Międzynarodowy Konkurs Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden

I Nagroda – 2010;

 • Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen

I Nagroda – 2009;

 • Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Skrzypcowy w Gdańsku

II Nagroda – 2007;

 • Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Szymanowskiego w Łodzi

II Nagroda – 2005;

 • Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Louisa Spohra we Freiburgu

IV Nagroda – 2003;

 • Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie

II Nagroda – 2002;

 • Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. J. F. Telemanna w Poznaniu

I Nagroda – 2002;

 • Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Louisa Spohra w Weimarze

II Nagroda – 2001;

 • Ogólnopolskie Przesłuchania Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu

IV Nagroda – 2001;

 • Regionalny Konkurs "Młodego Skrzypka" w Łodzi

I Nagroda – 1999;

 • Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku

I Nagroda – 1999;

 • Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Szkół Muzycznych I stopnia w Olsztynie

I Nagroda – 1999

W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: członek Senatu w kadencji 2020-2024 oraz Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia