Pracownicy

ad. dr hab.

Agnieszka Kurowska-Janecka

śpiew

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie doc. Magdaleny Bojanowskiej. Studia ukończyła w 1986 r. z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. Laureatka konkursów wokalnych im. Jana Kiepury (1986), Karola Szymanowskiego (1987), Adama Didura (1989). W latach 1984-1985 była adeptką-solistką w Teatrze Wielkim w Warszawie, dwukrotnie – stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Będąc jeszcze studentką w latach 1984-86 współpracowała z Zespołem Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją ks. Jerzego Szurbaka. W latach 1985-2009 czołowa solistka Warszawskiej Opery Kameralnej.

Śpiewała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Bałtyckiej, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Śląskiej, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze na Zamku w Szczecinie. W filharmoniach: Narodowej, Krakowskiej, Pomorskiej, Poznańskiej, Opolskiej, Świętokrzyskiej, Olsztyńskiej, Rzeszowskiej, Szczecińskiej, Kaliskiej, Koszalińskiej, Częstochowskiej, Śląskiej, w Studiu im. W. Lutosławskiego, Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Katedrze św. Jana w Warszawie, Katedrze św. Magdaleny we Wrocławiu, Teatrze Słowackiego w Krakowie, na Jasnej Górze, w Pałacu w Łańcucie, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Villach Kongresshaus, Auditorio Nacional de Musica de Madrid, Real Coliseo de Carlos III El Escorial, Teatro Albeniz w Madrycie, Teatro di Modena, Muzeum Narodowym w Tel Avivie, Teatrze Narodowym w Jerozolimie, Bösendorfer-Saal w Wiedniu, Theater an der Wien, Musikverein Graz, Catedrale Monreale Palermo, Great Guid Hall w Rydze, Saragossa Teatro Principal, Teatro lope de Vega Sevilla, Gran Teatro Cordoba, National Concert Hall Dublin, Koncertna Dvorana Vartoslav Lisinski, Cina Teatro Tivili Lisbona, Strasburg Palais de la Musique, Katedra DOM w Berlinie, Teatro Principale de Alicante, Teatre de Veste Delft, Operze Królewskiej w Hadze, Koninklijke Schouwburg den Haag, Tokyo Bunka Kaikan, Kyoto Concert Hall,i wielu innych.

W 1987 r. zagrała rolę Fiordiligi, w filmowej wersji opery Cosí fan tutte, w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. W 1997 r. zagrała w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. ,,Ostatni Krąg” z cyklu ,,Opowieści weekendowe’’.

Zaśpiewała ponad tysiąc koncertów i spektakli. Ma w swoim repertuarze ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych (w tym 18 mozartowskich), a także partie oratoryjne od baroku do współczesnych i ponad 200 pieśni. W listopadzie 2019r. zagrała rolę Babci Sary w światowej premierze musicalu Garego Guthmana List z Warszawy.

Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwal Mozartowski w Warszawie, Mozart Festival Teatro Albeniz w Madrycie, El Escorial, Mozart Festival w Roubaix, Europa-Mozart-Praga w Pradze, Festival de Òpera de la Coruña, Klangbogen Wien Mozart von A-Z, Carinthischer Sommer Mozart Oprenkreis w Villach, Festival de Vallonie w Liège, De Obedenke Mozart w Holandii, Settimana di Monreale w Palermo, Mozart in Parkstad Limburg w Holandii, Al. Bustan International Festival of Music and the Arts w Bejrucie, Taormina Arte, Vratislavia Cantans, Drezdner Musikfestspiele, Dni Muzyki i Teatru w Poznaniu, Bydgoski Festiwal Operowy, Festiwal Paschalny w Operze Narodowej, The Festival of Poland Bangalore, ,,Porozumienie’’ we Wrocławiu, Festiwal Muzyki w Łańcucie, Ad Hymnos Ad Cantus, Sakrale Musik aus Polen Lüneburg, Festiwal Muzyki Odnalezionej w Tarnowie, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Stanisława Moniuszki w Kudowie i in.

Śpiewała na scenach i estradach Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Izraela, Japonii, Libanu, Luxemburga, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Portugalii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i Włoch.

W 2001 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi RP, a w 2006 r. odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dwukrotnie nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2005 r. nominowana do nagrody Andrzeja Hiolskiego za rolę Kostelniczki w operze Jenufa L. Janáčka. Ma w swoim dorobku 10 płyt CD, nagrania m.in. dla telewizji polskiej, hiszpańskiej, francuskiej, holenderskiej, dla radia polskiego, irlandzkiego, austriackiego.

W 2007 r. ukończyła Podyplomowe Studia Logopedii i Pragmatyki Komunikacji w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W latach 2008- 2018 była pracownikiem naukowym Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC. Prowadzi trening czynności głosotwórczych, terapię logopedyczną i uczy technik wokalnych w mowie i śpiewie. Bierze udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych. Prowadzi kursy emisji głosu i jest jurorem w konkursach wokalnych. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych.

Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Jest członkiem zarządu Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.