Pracownicy

dr hab.

Tomasz Opałka

prof. UMFC

kompozycja

Urodzony w 1983 roku, studia kompozytorskie ukończył na UMFC w 2011 roku, w klasie prof. Krzysztofa Baculewskiego. Doktoryzował się w 2013 roku, a w roku 2019 otrzymał stopień doktora habilitowanego. Komponować zaczął w wieku lat 14. W tym czasie uczył się również gry na instrumentach perkusyjnych, puzonie oraz fortepianie, jednak to właśnie kompozycja stanowiła centrum muzycznych zainteresowań Opałki. Pierwszych wykonań swoich utworów doczekał się w wieku lat 18, zaś rok później miał pierwsze wykonanie utworu orkiestrowego, co tylko utwierdziło go w skuteczności obranego kierunku. W kolejnych latach otrzymywał nagrody na konkursach kompozytorskich, pojawiały się kolejne wykonania utworów oraz zamówienia kompozytorskie. W 2012 roku wyjechał do Hollywood, gdzie pracował z tamtejszymi twórcami muzyki filmowej m.in jako orkiestrator, aranżer, producent i kompozytor. Od tamtej pory, mimo powrotu do Polski, dzieli swój czas pomiędzy pracę w Warszawie i w Los Angeles. W roku 2015 został zatrudniony na UMFC, a od 2019 roku prowadzi swój autorski program nauki Kompozycji Muzyki Filmowej. Promotor kilku prac dyplomowych, głównie z zakresu muzyki współczesnej oraz nowych technologii.

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA

Jego pierwsza monograficzna płyta „EMERGE” zawierająca utwory symfoniczne została wydana przez prestiżową wytwórnię Warner Classics otrzymując znakomite recenzje w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Brytyjski GRAMOPHONE napisał wtedy – „Wszystko wskazuje na to, że pojawił się jeden z najbardziej kreatywnych i oryginalnych głosów na przestrzeni ostatnich lat”. Tworzył na zamówienie instytucji takich, jak: Polska Opera Królewska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Deutsche Oper Berlin, Orkiestra Muzyki Nowej, Calgary Philharmonic Orchestra, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Sinfonietta Cracovia oraz wielu innych zespołów i solistów. Kompozycje Opałki wykonywane były na licznych koncertach i festiwalach w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Niemczech, Słowacji, Litwie, Rosji, Ukrainie i Białorusi.

W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA

Poza wykładami na studiach I i II-go stopnia, jest wykładowcą Podyplomowych Studiów Kompozycji UMFC oraz członkiem komisji rekrutacyjnej Szkoły Doktorskiej UMFC.