Pracownicy

dr hab.

Miłosz Pękala

prof. UMFC

perkusja

Miłosz Pękala jest absolwentem klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem prof. Gerta Mortensena. W 2014 r. otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych. W 2019 r. uzyskał  habilitację.

Od wielu lat, jako solista lub kameralista, bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Na co dzień współpracuje m.in. z Magdaleną Kordylasińską współtworząc duet perkusyjny Pękala Kordylasińska Pękala (dawniej Hob-beats Percussion Duo), zespołem Mitch&Mitch, Bartoszem Weberem. Przez wiele lat był  członkiem zespołu Kwadrofonik.

            Obecnie, Miłosz Pękala pracuje na stanowisku adiunkta w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sprawuje kierownictwo artystyczne nad projektem Hob-beats Percussion Group, a także bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA:

            Miłosz Pękala jest laureatem wielu konkursów zarówno jako solista oraz członek zespołów kameralnych m.in. I miejsce oraz Nagroda Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego na II Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie (2014), finalista International Percussion Duo Competition w Luksemburgu (2008), I miejsce na International Percussion Competition we Włoszech/Fermo w kategorii: wibrafon (2009), III miejsce oraz nagroda specjalna na Universal Marimba Competition w Belgii w kategorii duetów marimbowych (2013). Płyty Folklove (Polskie Radio 2008) i Requiem Ludowe (Polskie Radio/NiNA 2015) z udziałem Miłosza, zostały uznane za najlepsze płyty z muzyką folkową w 2008 i 2015 roku. Nagrana w 2014 r., wspólnie z Dorotą Miśkiewicz płyta Lutosławski/Tuwim, Piosenki nie tylko dla dzieci (Sony), uzyskała status Złotej Płyty. Fonogram 1976: A Space Odyssey (Lado ABC/Polskie Radio/Narodowy Instytut Audiowizualny, 2015) nagrany wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim i zespołem Mitch&Mitch uzyskał status podwójnej Platynowej Płyty oraz został nagrodzony Fryderykiem w kategorii  Album Roku POP. W 2015 r., wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik, otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna.

            Miłosz Pękala posiada w swoim dorobku również osiągnięcia na gruncie kompozytorskim. Jego kompozycje znajdują się na fonogramach m.in. kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala. Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta zrealizował balet Ksenofonia. Symfonia dla innego (2016), którego reżyserem był Jan Komasa. W 2019 r. na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do spektaklu/słuchowiska Garbus Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala. W 2019 r. kompozycja Radio for Vibraphone przeznaczona na wibrafon i taśmę otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Peles w Portugalii.

            Miłosz Pękala do 2020 r. współorganizował Festwial Kwadrofonik. Pełniłrównież funkcję dyrektora artystycznego cyklu koncertowego CHROBOT. W 2015 r. otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA:  

            Organizator licznych konferencji naukowych, wykładowca „Festiwalu i Kursu Muzycznego Chopin-Górecki”, propagator nowych technologii w muzyce.