Pracownicy

ad. dr hab.

Grzegorz Palus

Wydział: Wydział Instrumentalny

Akordeonista, kameralista, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Jeden z najbardziej wyróżniających się polskich akordeonistów, wielokrotny laureat konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Skupia się na wykonywaniu muzyki poważnej o przekrojowym spektrum stylistycznym od baroku do współczesności.

ad. dr hab.

Grzegorz Palus

akordeon, kameralistyka

Jest absolwentem The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (studia Master of Music pod kierunkiem Geira Draugsvolla), Hochschule für Musik Detmold (studia Konzertexamen u Grzegorza Stopy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (studia I i II stopnia w klasie Janusza Patera). Od 2016 roku pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na podstawie obrony rozprawy doktorskiej poświęconej działalności Mogensa Ellegaarda oraz skandynawskiej literaturze akordeonowej XX wieku.

Prowadzi aktywną działalność koncertową występując z repertuarem solowym i kameralnym w kraju oraz w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Danii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Włoszech, Ukrainie oraz USA. W swoim dorobku ma występy w takich miejscach jak: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonia Zielonogórska, Filharmonia w Odessie, Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Wiener Konzerthaus, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Chicago’s Millenium Center Jesuits, Katedra Św. Jadwigi w Berlinie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Tonhalle Düsseldorf, Radio WDR3 w Kolonii, Central Conservatory oraz National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Wielokrotnie także występował w roli solisty z towarzyszeniem orkiestr m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Przemyską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Festiwalu Pantonale w Berlinie.

Od 2011 roku wraz ze słowacką akordeonistką Aleną Budziňákovą współtworzy zespół — duoAccosphere, zaliczany obecnie do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. Ponadto Grzegorz Palus jest członkiem Chopin University Accordion Trio oraz współpracuje z muzykami innych specjalności biorąc udział w różnorodnych projektach muzyki kameralnej.

Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich i warsztatów akordeonowych w Polsce i za granicą, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Regularnie współpracuje z kompozytorami mając w dorobku ponad czterdzieści  prawykonań solowych i kameralnych kompozycji takich twórców jak  Miłosz Bembinow, Sven Ingo Koch, Tyler Versluis, Wołodymyr Runczak, Anna Sowa, Peter Machajdík, Wojciech Ziemowit Zych i inni.

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA: najważniejsze sukcesy, osiągnięcia, dokonania, nagrody

W swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach muzycznych w Polsce i za granicą. Do największych sukcesów należą m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie (Słowacja, 2007), I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012), nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Arrasate (2010, Hiszpania), a także laury w najbardziej znaczących krajowych konkursach akordeonowych w Chełmie, Czechowicach-Dziedzicach, Gdańsku, Gorlicach, Mławie, Przemyślu, Sanoku i Szczecinie. Grzegorz Palus był także wielokrotnie honorowany Stypendium Ministra Kultury, Stypendium „Młoda Polska”, Stypendium „Sapere Auso” oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

Ma na swoim koncie kilka płyt z repertuarem solowym i kameralnym wydane przez Sarton Records oraz Chopin University Press, jak również dokonał nagrań dla niemieckiego radia WDR3 oraz Polskiego Radia.

W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA: sekretarz Wydziałowej Komisji Wyborczej, członek Rady Wydziału Instrumentalnego