Pracownicy

ad. dr

Sohn Yeoi-Young

Wydział: Wydział Wokalno-Aktorski

Katedra: Katedra Wokalistyki

Sopranistka,pierwsza osoba spoza Polski,która ukończyła studia doktoranckie UMFC,pedagog,prowadzi zajęcia śpiewu na wydziale IV. Karierę muzyczną w Europie rozpoczęła w 2004 roku rozwijając swój talent zarówno w repertuarach operowych i operetkowych,pieśniach artystycznych,jak i w muzyce współczesnej. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w Polsce i za granicą.

ad. dr

Sohn Yeoi-Young

śpiew

Yeyoung Sohn, sopranistka, ukończyła Uniwerystet Keimyung w Daegu, w Korei Południowej oraz Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz a także Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na tej samej uczelni. Doskonaliła swój kunszt min. na Akademii Operowej w Teatrze Wielkim, Operze Narodowej w Warszawie. Podczas studiów zdobywała wielokrotnie specjalne stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne: Stypendium Société Générale, dwukrotnie Stypendium Propolonia, Stypendium Rektora UMFC. Uzyskała również stypendium w ramach studiów doktoranckich na UMFC pod promotorstwem prof. Ewy Iżykowskiej, zakończonych obroną w 2016 r.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w Polsce i za granicą. Zdobyła nagrody m.in. w III Międzynarodowym Konkursie Adama Didura w Bytomiu, Międzynarodowym Konkursie im. Pustina w Zdar nad Sazavou (Czechy), w Międzynarodowym Konkursie Debussiego w Salzburgu, w Konkursie Operetek i Musicali im. Iwony Borowickiej w Krakowie, w VII Międzynarodowym Konkursie Europejska promocja wokalu „Złote Głosy” w Warszawie,  V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej, XI Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie oraz w XXV Międzynarodowym Styczniowym Festiwalu w Brześciu (Białoruś).

 

W roku 2004 debiutowała w Korei Południowej we współczesnej operze „TeHyung” a w tym samym roku w Polsce podczas II festiwalu muzycznego Kostrinella po raz pierwszy wystąpiła na scenie w Europie.

Od tego roku koncertuje zarówno w Europie jak i na świecie. Uczestniczyła i organizowała liczne koncerty, w tym koncerty recitalowe w Kuwejcie, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Lądku Zdrój, Wrocławiu, Raciborze, Gdańsku, Gorzowie.

Uczestniczyła kilkukrotnie w wielu festiwalach, m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu, w festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu w Brześciu, Festiwalu Muzyki Kostrinella, Międzynarodowym Festiwalu: od Chopina do Góreckiego w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łomży, Festiwalu Summer Music w Wieliczce, Międzynarodowym Festiwalu Kalejdoskop Muzyczny w Sopocie, Majowym Festiwalu w Kazimierzu Dolnym ku pamięci Jana Kiepury i Marty Eggerth, Międzynarodowym Festiwalu im. G. Gorczyckiego, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej Muzyka u Źródeł w Lądku zdroju, w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu muzyki kameralnej Artelier w Szczecinie,  Międzynarodowym Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu Viva Il Cantare w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu Johann Strauss w Wieliczce, Letnim Festiwalu Operetkowym na Wiśle im. Iwony Borowickiej, Międzynarodowym Festiwalu Gloria w Białymstoku, Letnim Festiwalu Opery i Operetki na Mazowszu.

W 2020 r. wykonywała wraz z kompozytorem Stefanem Węgłowskim koncert otwierający międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum w Krakowie.

Śpiewała również w Teatrze Wielkim w Warszawie, Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w Kaplicy Świętej Kingi w Kopalnii Soli w Wieliczce, Warszawskiej Operze Kameralnej, Zamku Królewskim, Filharmonii w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Gorzowie, Zielonej Górze, Operze w Bytomiu, w Centrum Sztuki Fukuoka w Japoni oraz w Daegu w Korei Południowej). W Palais de France w Istanbulu, Turcji. 

Yeyoung Sohn Była główną wykonawczynią na płycie ‘Młodzi Wirtuozi’, sponsorowanej przez Bank Societe Generale, uczestniczyła w nagraniu płyty ‘Złote Głosy’ pod auspicjami Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej. Brała udział w nagraniu kompozycji Sanjo autorstwa kompozytora Eunho Chang’a oraz w nagrania dla Pierwszego Programu Polskiego Radia.

W 2019 roku rozpoczęła przygodę również z elektroniczną muzyką współczesną, biorąc udział wspólnie z gitarzystą Marcinem Dyllą w nowatorskim w projekcie kompozytora Stefana Węgłowkiego, czego efektem było stworzenie albumu ‘From 1 to 7’, wydanego przez wiedeńskie wydawnictwo Kairos.

Obecnie również rozwija karierę pedagogiczną i naukową na uniwersytecie muzycznym F. Chopina. Prowadzi zajęcia śpiewu ze studentami wydziału wokalnego oraz wykłady dla doktorantów. Uczestniczy w pracach organizacji i administracji studiów doktoranckich.

Uczestniczyła min. w Międzynarodowej Konferencji Naukowej organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, współtworząc wydaną przez UJK Monografię ‘Konteksty kultury i edukacji muzycznej’.