Pracownicy

as.

Maciej Wota

Katedra: Katedra Fortepianu

Specjalność: Gra na fortepianie, Praca z pianistą, Budowa z zasadami strojenia i konserwacji instrumentu

Pianista, organista, pedagog, stroiciel i korektor fortepianów, laureat konkursów pianistycznych i organowych, od 2018 roku asystent w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

as.

Maciej Wota

fortepian

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. dr. hab. Jerzego Sterczyńskiego, w klasie organów prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego oraz Podyplomowych Studiów Strojenia i Regulacji Fortepianu pod kierunkiem mgr. Jarosława Bednarskiego.

Uczestnik licznych kursów pianistycznych prowadzonych przez profesorów takich jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Katarzyna Popowa-Zydroń, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Dimitri Alexeev, Boris Petrushansky, Nikolai Demidenko, Rem Urasin, Janina Fialkowska, Ludmil Angelov. Ponadto poszerzał swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie historycznym pod kierunkiem: Tobiasa Kocha, Andreasa Staiera, Alexeia Lubimova i Paolo Giacomettiego.

Koncertował w wielu krajach Europy: Polsce, Rosji, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech a także w Australii i Stanach Zjednoczonych.

W grudniu 2019 prowadził klasę fortepianu w F. Chopin Keimyung University w Daegu w Korei Południowej.

W latach 2008-2011 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Od 2015 roku jest pod opieką programu „Młode Talenty” Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Od 2020 roku jest także członkiem Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

 

 

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA

Laureat wielu konkursów pianistycznych m. in.:

- V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy 2011,

- laureat Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku 2012,

- wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu 2017,

- V nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fr. Chopina w Warszawie 2020.

Wystąpił z wieloma recitalami fortepianowymi na znaczących wydarzeniach muzycznych między innymi: Ogólnopolski Festiwal „Gwiazdy promują” w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (2010), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku (2012), Polsko-Rosyjski Festiwal „Młodzieżowa Akademia Muzyki” w Moskwie (2013, 2016, 2017, 2018), 6 edycja Koncertów urodzinowych Fr. Chopina w Warszawie (2015), Recitale chopinowskie w Żelazowej Woli, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – Duszniki-Zdrój (2016, 2018, 2020), 36e Festival Chopin à Paris Hommage à Clara Schumann w Paryżu (2019).

W UNIWERSYTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA

Od 2018 roku pracuje jako asystent w Katedrze Fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Prowadzi także przedmiot Praca z pianistą oraz Budowa z zasadami strojenia i konserwacji instrumentu (Filia UMFC w Białymstoku).