Pracownicy

st. wykł. dr

Romana Orłowska

Wydział: Wydział Instrumentalny

Doktor sztuk muzycznych. Pianistka, kameralistka, pedagog. Z pasją towarzyszy studentom w charakterze pianisty-kameralisty od ponad trzydziestu lat. Duet fortepianowy stanowi rdzeń jej kameralnych zainteresowań.

st. wykł. dr

Romana Orłowska

fortepian

Absolwentka UMFC w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Na  Wydziale Instrumentalnym pełni funkcję pianisty – korepetytora w klasach klarnetu, fagotu i altówki. Współpracuje z Wydziałem Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki jako nauczyciel fortepianu. Obecnie towarzyszy studentom w klasie fagotu prof. UMFC dr hab. Artura Kasperka, klarnetu prof. Arkadiusza Adamskiego, dr hab. Romualda Gołębiowskiego, altówki dr hab. Katarzyny Budnik.

Występowała w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Zamek Królewski w Warszawie, sala NOSPR w Katowicach. Działalność artystyczna obejmuje koncerty na Ukrainie, Białorusi, Austrii ,Włoszech, Niemczech, Czechach, Chorwacji. Towarzyszyła wielu wybitnym solistom m.in. B . Gadawskiemu , St. Malikowskiemu, A. Romańskiemu, D. Niemirowiczowi, A. Kasperkowi, F.Heau, J. M. Fessard, K. Budnik, D. Laskowieckiej-Urban, Sz. Michalikowi. Jako pianista kursu współpracowała z Eduardem Brunnerem, Jean-Marc Fessardem, Florent Heau, Antonio Saiote, Arkadiuszem Adamskim, Arturem Kasperkiem, Stefanem Kamasą. Od 2015 roku jest pianistą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie.

W 2005 roku stworzyła wraz z Antonim Lichomanowem duet fortepianowy.

Towarzysząc studentom UMFC zdobyła wraz z nimi kilkadziesiąt nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych (ostatnio w USA).

Działalność dydaktyczną w UMFC łączy z pracą pedagoga w szkolnictwie muzycznym. Od 2012 roku pełni funkcję kierownika sekcji kameralistyki i akompaniamentu w ZPSM nr 1 w Warszawie.

Otrzymała nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy, trzykrotnie nagrodę Rektora UMFC, trzykrotnie nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W 2016 roku uhonorowana odznaką ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Posiada w dorobku fonograficznym dwie płyty (wydane w 2018 roku) z muzyką na duet fortepianowy – ,,francuską’’ z utworami M. Ravela, Cl. Debussy i D. Milhaud oraz ,,rosyjską’’ z utworami S. Rachmaninowa,  M. Glinki, A. Liadowa, M. Rimskiego – Korsakowa.

Od początku zatrudnienia w UMFC zaangażowana w pracę na rzecz społeczności Uczelni – kilkukrotny członek Senatu UMFC, Rady Wydziału Instrumentalnego.