Pracownicy

ad. dr

Leszek Potasiński

gitara

Leszek Potasiński jest absolwentem P.S.M. II st. im. F. Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) w klasie gitary Ryszarda Bałauszko i Marcina Zalewskiego, oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - obecnie UMFC (dyplom z wyróżnieniem), w klasie Marcina Zalewskiego. Ukończył również Studium Pedagogiczne w Instytucie Pedagogiki Muzycznej przy Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Studium Podyplomowe w klasie gitary Jose Luisa Rodrigo w Królewskim Wyższym Konserwatorium Królewskim w Madrycie. Rozwijał swe umiejętności na licznych kursach mistrzowskich u Roberto Aussella, Jorge Cardoso, Xaviera Hinojosy, Jose Miguela Moreno, Davida Russella i innych mistrzów na Międzynarodowym Festiwalu i Seminarium Gitarowym w Esztergom (Węgry), na Uniwersyteckim Międzynarodowym Kursie Muzyki Hiszpańskiej w Santiago de Compostela, na Międzynarodowym Kursie im. Manuela de Falli w Granadzie oraz na wielu innych kursach.

Jest laureatem wielu nagród na konkursach i festiwalach gitarowych, m.in.: I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Gitary Klasycznej w Łodzi (1979), I miejsce na Konkursie Gitarowym Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Warszawie (1985), nagroda im. Jose Miguel Ruiz Morales „dla najlepszego studenta klasy gitary” na Uniwersyteckim Kursie Muzyki Hiszpańskiej w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1985), „Prix d’Honneur de la Ville” na Festiwalu „Guitares en Saubestre” w Arthez-de-Bearn we Francji (1988), nagroda plebiscytu „Gitarowy Top” magazynu „Gitara i Bas” w dziedzinie gitary flamenco (1993).

Działalność koncertową rozpoczął w roku 1980. Występował z recitalami solo oraz jako kameralista w prestiżowych salach koncertowych w Polsce, Austrii, Bułgarii, Francji, Grecji, Hiszpanii, w Niemczech, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech, prezentując swą sztukę na Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach, Warszawskim Festiwalu Gitarowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Międzynarodowych Warsztatach Gitarowych w Lanckoronie, Guitares en Saubestre en Bearn w Arthez-de-Bearn (Francja), Festival Toyoko Yamashita w Berlinie, Festival Internacional de Guitarra Villa de Ingenio (Gran Canaria), Festival Internacional de Guitarra de Zarautz (Hiszpania), Guitares en Alsace (Francja), International Guitar Festival „Cithara Aediculae”w Nitrze (Słowacja), International Guitar Festival Fribourg (Szwajcaria), Volos International Guitar Festival  (Grecja), Meister der Kammermusik w Neu-Ulm i Niederrhein Musikfestival w Schloss Dyck (Niemcy) i na wielu innych wydarzeniach muzycznych.

Jako kameralista współtworzył zespoły: Trio Voyage z Anette Maiburg (flet) i Włodzimierzem Gulą (kontrabas), Solo Tres z Beatriz Blanco (śpiew, cuatro) i Markiem Walawenderem (gitara), kwartet z udziałem Doroty Szczepańskiej (sopran), Tomasza Srahla (wiolonczela) i Mirosława Feldgebla (fortepian), trio gitarowe z Andrzejem Olewińskim i Aleksandrem Wilgosem oraz duety z Jadwigą Kotnowską (flet), Moniką Raczyńską (klawesyn), Andrzejem Mokrym (gitara), Markiem Walawenderem (gitara), Ryszardem Bałauszko (gitara), Marcinem Olakiem (gitara jazzowa). Współpracował też z wieloma innymi wybitnymi artystami, m. in. z Edytą Geppert (śpiew), Łucją Prus (śpiew), Ewą Małas-Godlewską (sopran), Jadwigą Teresą Stępień (mezzosopran), Jorge Cardoso (gitara), Jose Torresem (instrumenty perkusyjne).

Do najważniejszych pozycji w jego dyskografii zaliczyć można płytę solową „Ethnic Inspirations” (Musicon), oraz nagrania z Trio Voyage: „La Fiesta” (Żuk Records) oraz „Brasilasia” (Trio Voyage). Brał udział w nagraniach radiowych, telewizyjnych oraz muzyki filmowej (m. in. „Kolejność uczuć”, „Pan Tadeusz”, „Imagine”).

Od 1982 roku prowadzi działalność dydaktyczną dając wykłady i lekcje mistrzowskie na krajowych i międzynarodowych kursach gitarowych i sesjach naukowych, oraz warsztaty metodyczne dla nauczycieli. Jest jurorem wielu konkursów gitarowych. Od wielu lat prowadzi klasę gitary w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2013 był wykładowcą, a od 2018 jest adiunktem UMFC. W roku 2018 uzyskał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki. Wielu jego uczniów i studentów zdobywało nagrody na konkursach gitarowych, a obecnie rozwijają działalność koncertową. Za pracę dydaktyczną został uhonorowany nagrodami Dyrektorów Szkół Muzycznych w Warszawie i w Płocku oraz Nagrodą Indywidualną I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Główne osiągnięcia:

I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Gitary Klasycznej w Łodzi (1979),

I miejsce oraz Nagroda Specjalna „za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego” na Konkursie Gitarowym Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Warszawie (1985)

Nagroda im. Jose Miguel Ruiz Morales „dla najlepszego studenta klasy gitary” na Uniwersyteckim Kursie Muzyki Hiszpańskiej w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1985)

Nagroda Indywidualna I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej „za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”

Recitale solowe i koncerty kameralne w renomowanych salach koncertowych w Polsce i za granicą.

W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina:

Bierze udział w działalności koncertowej UMFC współpracując z wieloma wybitnymi muzykami – pedagogami Uczelni oraz zaproszonymi Artystami.