Pracownicy

wykł.

Krzysztof Stanienda

fortepian

Niezwykle uzdolniony pianista młodego pokolenia, absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Kształci się pod okiem wybitnych pianistów takich jak Wiera Nosina, Martin Hughes, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Stefan Kutrzeba, Lee Kum-Sing, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Maja Nosowska, Jerzy Marchwiński.

Laureat konkursów krajowych i zagranicznych. W 2008 roku otrzymał nominację do Fryderyków za nagranie muzyki kameralnej. Rok później nagrywał dla Universal Music Polska wspólnie z Kamą Grott i Arturem Kasperkiem.

Współtwórca zespołu Chopin Piano Quintet, z którym w 2014 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej na Litwie, laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Pianello Val Tidone oraz I miejsce w kategorii Muzyka Kameralna i I miejsce na 12. Międzynarodowym Konkursie “Premio Citta di Padova” w Padwie.

Krzysztof Stanienda jest laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2016”, dzięki któremu nagrał płytę DVD wspólnie z zespołem Chopin Piano Quintet.

W październiku 2018 roku zdobył I miejsce na 7. Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii.

Występował na wielu festiwalach t.j.: Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, Ogólnopolski „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej; a także za granicą w Japonii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Koncertował m. in. z „Sinfonią Varsovią”, „Chopin Academia Orchestra”, Orkiestrą „Wratislawia”, Orkiestrą „Spirit of Europe”, Śląską Orkiestrą Kameralną, Kwartetem Śląskim, Kwartetem „Camerata”, a także ze znakomitymi instrumentalistami tj. Bartosz Bryła, Stefan Kamasa, Piotr Reichert, Jan Stanienda, Marcin Zdunik, Anna Maria Staśkiewicz, Marta Kowalczyk, Magdalena Bojanowicz i in.

Współpracuje jako pianista-korepetytor przy warsztatach muzycznych w Kołobrzegu, Nałęczowie, Żaganiu, Janowcu. Od 2020 roku współtwórca Warsztatów Muzycznych w Podkowie Leśnej. Od 2012 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.