Pracownicy

prof. dr hab.

Krzysztof Bąkowski

skrzypce

Urodzony w Warszawie Krzysztof Bąkowski kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Na skrzypcach zaczął grać pod wpływem i kierunkiem ojca, wybitnego skrzypka i pedagoga Zenona Bąkowskiego. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz na Indiana University w Bloomington w USA m.in. u prof. Tadeusza Wrońskiego i prof. Josefa Gingolda. W 1990 wygrał Konkurs Na Skrzypce Solo T.Wrońskiego w Warszawie.

Krzysztof Bąkowski koncertował  na festiwalach muzycznych  m.in. w Louisville, Warszawie, Rotterdamie,Krakowie,Lerchenborg, Poznaniu, Dusznikach, Odense, Mińsku, Arnhem,Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Apeldoorn, Puebli, Łańcucie, Berlinie i Pekinie. Występował z czołowymi polskimi orkiestrami m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, orkiestrą Filharmonii Narodowej, pod batutą  m.in. Andrzeja Borejki, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka.

Artysta jest ekspertem w dziedzinie  muzyki współczesnej, ma na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Prawykonywał utwory skrzypcowe m.in. HenrykaMikołaja Góreckiego, Pawła Szymańskiego,   Hanny Kulenty, Tadeusza Wieleckiego, Jerzego Kornowicza, Aleksandra Lasonia.  Wiele  z nich jest jemu dedykowanych. Dokonał ponad 50 nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Danii i Holandii. Wśród nich znajdują się premierowe nagrania m.in. koncertów skrzypcowych Romana Palestra i Grażyny Bacewicz. Nagranie Partity i Łańcucha II Witolda Lutosławskiego z WOSPRem pod dyrekcją Antoniego Wita zarejestrowane na CD przez firmę NAXOS odniosło znaczący sukces pod względem ilości sprzedanych płyt oraz doskonałych recenzji. Płyta utrzymuje się już kolejny rok w sprzedaży na całym świecie, otrzymując nagrody i wyróżnienia, m.in. prestiżowe wyróżnienie krytyków francuskich Diapason d’Or.  Od 2001 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Krzysztof Bąkowski  jest profesorem UMFC w Warszawie gdzie prowadzi klasę skrzypiec.