Pracownicy

as.

Michał Malec

Wydział: Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki

Katedra: Katedra Kompozycji

Specjalność: kompozycja

Od 2020 roku pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jako asystent na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki.

as.

Michał Malec

kompozycja

Michał Malec urodzony w 1995 roku w Lublinie. Absolwent studiów magisterskich z kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Pawła Łukaszewskiego. Studiował również kompozycję na University of Aberdeen pod kierunkiem prof. Paula Mealora oraz dyrygenturę symfoniczno-operową na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Moniki Wolińskiej. Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i od 2020 roku pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jako asystent na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki.

Pomimo młodego wieku jest laureatem licznych nagród, m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w Kolonii w 2019 roku, III miejsce w 2016 oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra" w Częstochowie w 2012, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "In modo di Lutosławski" w Warszawie w 2013 roku, czy III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „a riveder le stelle” w 2021 roku. Otrzymał także wyróżnienie w Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w 2016 roku. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Dorobek twórczy Michała Malca obejmuje zarówno utwory wokalne (zwłaszcza chóralne), jak i instrumentalne (kameralne, orkiestrowe) oraz wokalno-instrumentalne. Jego kompozycje były wykonywane w wielu miejscach w Polsce (m.in. Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Częstochowa, Białystok, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin), a także zagranicą - na Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Estonii, Hiszpanii, Portugalii oraz Izraelu. Wśród wykonawców jego muzyki znajdują się np. Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Polsko-Norweska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Unplugged Orchestra, a także litewski chór "Jauna Muzika", Europäischer Kammerchor Köln, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Polski Chór Kameralny, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, zespół wokalny Vocore czy Sekstet proMODERN. Michał Malec pisze również na zamówienia instytucji oraz zespołów, m.in. w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie” w 2021 i 2022 roku.

Michał Malec ma na koncie także wydania utworów m.in. przez niemieckie wydawnictwo Schott Music, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Chopin University Press oraz płytowe nagrania m.in. przez Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, zespół wokalny Art’n’Voices oraz Polski Chór Kameralny. Cztery z albumów zawierających jego muzykę były nominowane do nagrody Fryderyk w latach 2019-2022, zaś płyta zespołu Art’n’Voices została nagrodzona w kategorii Album roku – Muzyka współczesna w 2021 roku. W 2022 roku ukazała się monograficzna płyta kompozytora, którą nagrał zespół wokalny Vocore w wytwórni DUX.