27 VIII 2020 r.

Studencki Nobel 2020

Szymon Ogryzek - tegoroczny absolwent UMFC w klasie fortepianu dr hab. Joanna Ławrynowicz-Just, prof. UMFC, został laureatem nagrody Studencki Nobel 2020 w kategorii Sztuka

Szymon Ogryzek jest tegorocznym absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. dr. hab. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. dr. hab. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Jest stypendystą MKiDN (stypendium dla najlepszych studentów polskich uczelni artystycznych), Rektora UMFC oraz banku Société Générale, dzięki któremu wydana została jego pierwsza płyta, nagrana wspólnie z Zuzanną Budzyńską, a prezentująca 7 najpiękniejszych polonezów na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich. „Ars Poetica” wydana została w 2017 r. Rok później nagranie zostało powtórzone, a płyta „POLONAISES” powstałą przy współpracy z wytwórnią DUX. Projekt finansowany był przez MKiDN w ramach wygranej w programie Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczny ślad” 2018. Płyta nieustannie zbiera wspaniałe recenzje, m.in. w luksemburskim magazynie PIZZICATO czy na francuskim portalu ResMusica. Była również płytą miesiąca JAZZ TV w listopadzie 2019. Szymon Ogryzek był wielokrotnie gościem audycji telewizyjnych i radiowych m.in. przez TVP KULTURA, TVP3 WARSZAWA, RDC czy PR24, a płyta „POLONAISES” często odtwarzana jest w Programie 1 PR, RDC czy France Musique – najważniejszego radia muzycznego we Francji.

Szymon Ogryzek jest laureatem czołowych nagród w wielu międzynarodowych konkursach kameralnych m.in. w Anglii, Kanadzie, Danii, Singapurze, Szwecji, Bośni i Hercegowinie i Grecji. Regularnie koncertuje na terenie Polski, a także w Austrii, Francji, Rosji czy we Włoszech.

Uczestniczy w lekcjach mistrzowskich udzielanych przez wybitnych profesorów takich jak: Dmitri Bashkirov, Jan Jiracek von Arnim, Fabio Bidini, Ligia Triakina oraz Frank-Immo Zichner. W latach 2017-2018 pełnił funkcję edukatora Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, prowadząc lekcje muzealne. Był również członkiem młodzieżowego jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W 2019 roku, wraz z Zuzanną Budzyńską, został laureatem nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”.

Wraz z Zuzanną Budzyńską i Jadwigą Roguską tworzy Cuore Piano Trio. W ubiegłym roku zespół zwyciężył w programie IMiT „Scena dla Muzyki Polskiej”, dzięki czemu wykonał recitale kameralne w Filharmonii Narodowej, Świętokrzyskiej i Warmińsko-Mazurskiej. Zespół dokonał redakcji Trio fortepianowego E-dur op. 5 Franciszka Lessla dla Wydawnictwa EUFONIUM.

W ubiegłym roku wytwórnia DUX wydała komplet 6 płyt z nagraniami z MKMP im. S. Moniuszki w Rzeszowie, gdzie nagrania Cuore Piano Trio okazały się najliczniejsze. W roku 2021 zespół odbędzie trasę koncertową po Chinach, gdzie wykona dziesięć recitali prezentujących zapomnianą muzykę polską.