14 X 2020 r.

Reminiscences of Dark Streams

Album Reminiscences of Dark Streams jest owocem inspiracji, jakie akordeon i bandoneon obudziły w kompozytorach młodego pokolenia związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina: Rafale Janiaku, Nikoli Kołodziejczyku oraz Tomaszu Opałce.

Na płycie znajdują się kompozycje zamówione i prawykonane przez znakomitego akordeonistę – Rafała Grząkę w ramach programu MKiDN „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”. Soliście towarzyszy charyzmatyczna Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Janiaka, a w koncercie Kołodziejczyka partneruje mu niezrównany Paweł Gusnar na saksofonie altowym.
Wybrany repertuar eksploruje bogactwo rozwiązań formalnych, brzmieniowych (również w obszarze dialogu instrumentów solowych z orkiestrą), harmonicznych, rytmicznych i ekspresyjnych. Splatają się w nim różne idiomy: południowoamerykański (silne inspiracje tangiem) i europejski (Janiak), jazzowy (Kołodziejczyk), witalistyczny (Opałka). Szczególną okazję do zaprezentowania kunsztu solistów dają wirtuozowskie kadencje. „Z tętniących źródeł nowej muzyki wypływają – niczym strumienie – kompozycje z udziałem akordeonu, czerpiące inspiracje z różnych epok i różnych stron. Czasem się łączą, a czasem płyną osobno, ale razem tworzą bogaty i inspirujący system wzajemnych powiązań i oryginalnych brzmień” (Marta Dziewanowska-Pachowska).
Janiak | Kołodziejczyk | Opałka
Rafał Grząka – bandoneon diatoniczny i chromatyczny, akordeon
Paweł Gusnar – saksofon altowy
Chopin University Chamber Orchestra
Rafał Janiak – dyrygent
Realizacja nagrania, montaż, mastering: Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
Nota programowa: Marta Dziewanowska-Pachowska
Redakcja: Tomasz Karpowicz
Tłumaczenie tekstów: Żaneta Pniewska
Zdjęcia: Robert Żełaniec, z archiwum Rafała Grząki
Opracowanie graficzne, skład: Łukasz Pawlak
Redaktor wydawca: Emilia Dudkiewicz
© Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Chopin University Press, UMFC CD 126
Patronat: Presto, Polmic, Maestro, LongPlay

Płyta dostępna w księgarni eFryderyk.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego album CD Reminiscences of Dark Streams | Chopin University Press