20 III 2021 r.

Pierwsze studyjne nagranie kompletu utworów fortepianowych Tomasza Sikorskiego

Niniejszy dwupłytowy album zawiera pierwsze studyjne nagranie kompletu utworów fortepianowych Tomasza Sikorskiego (1939–1988) – kontrowersyjnego kompozytora, pianisty, człowieka o wyrazistej osobowości, niełatwych relacjach z rzeczywistością i traumatycznym losie. „Jego twórczość, nosząca znamiona autoterapii, dotyka głębokich, uniwersalnych problemów człowieka, jego zmagań z losem, potrzeby przekroczenia biologicznych i psychologicznych granic, a także krępujących, wyniszczających więzów społecznych, a wreszcie imperatywu pokonania śmierci dzięki pozostawionemu dziełu” (Grażyna Paciorek-Draus). Nagrania dokonali młodzi, warszawscy pianiści: Kamil Borkowski i Aleksander Krzyżanowski (utwory na dwa fortepiany), wykazując się dbałością o uwzględnienie intencji i zaleceń kompozytora.

Album gwarantuje nie tylko nową i dotąd nieosiągalną możliwość osobistego, niemal intymnego spotkania z oryginalnym światem dźwiękowym wykreowanym przez kompozytora, z jego aurą, ekspresją i formą, lecz także z własnymi odczuciami i z wybitną sztuką wykonawczą.
Dopełnienie płyty stanowi książka Grażyny Paciorek-Draus Tomasz Sikorski – muzyka fortepianowa. Dezintegracja, samotność, kreacja, w której autorka przedstawia życie i twórczość fortepianową kompozytora, poszukując ulotnych związków między osobowością artysty a jego dziełem.
Obie publikacje są dostępne w naszym sklepie internetowym eFryderyk.pl.
Tomasz SIKORSKI (1939–1988) MUZYKA FORTEPIANOWA
Kamil Borkowski – fortepian
Aleksander Krzyżanowski – fortepian CD2 [4], [5]

Realizacja nagrania, montaż i mastering: Jeremiasz Hendzel