7 XII 2021 r.

Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, dyrygent Anna Olszewska - zdobywcą NAGRODY GŁÓWNEJ

na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. S. Stuligrosza

W dniach 27.11-28.11.2021 roku Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku pod dyrekcją prof. dr hab. Anny Olszewskiej uczestniczył w trzeciej edycji Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to wyjątkowy konkurs – wydarzenie inne niż wszystkie istniejące dotąd w Polsce konkursy chóralne. Ideą tego muzycznego święta jest konfrontacja zwycięzców sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy następnie stanęli do szlachetnej rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym swoistym „konkursie konkursów”. Przesłuchania odbywały się w przepięknej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (do cyklicznych wydarzeń muzycznych w Auli AUM należą koncerty Filharmonii Poznańskiej, Era Jazz, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i inne).

Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku jako laureat Grand Prix 56. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach otrzymał nominację do udziału w konkursie w Poznaniu już w czerwcu 2021 roku.

Chóry uczestniczące w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu w 2021 roku to:

1.Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku – zwycięzca 56. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach

·Grand Prix – 20 000 PLN oraz statuetka (przechodnia),

·Nagroda za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora (za utwór „Dziady” Marka Raczyńskiego) – 3000 PLN,

·Nagroda specjalna Nieformalnego Jury złożonego ze Słuchaczy Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego

2.Chór „La Musica” (grupa starsza) ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina – zwycięzca 40. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy – laureat Wyróżnienia – 3000 PLN

3.Zespół Wokalny „Luna Plena” z Zabrza – zwycięzca XVI Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej –laureat Wyróżnienia – 3000 PLN

4.Męski Zespół Wokalny „I Signori” z Wrocławia – zwycięzca 51. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”

5.Chór Mieszany „Cantores Veiherovienses” – zwycięzca 33. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

6.Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej – zwycięzca XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

W czasie prezentacji konkursowej Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku wykonał:

• Giuseppe Verdi – Laudi  alla  vergine  Maria z cyklu „Quattro pezzi sacri”, słowa – fragment Pieśni  XXXIII,  ostatniej  części  Raju  z  Boskiej  Komedii  Dante  Alighieriego