24 III 2022 r.

Kurs Mistrzowski - Rusłan Lutsyk

Zapraszamy na kurs mistrzowski prowadzony przez znakomitego, kontrabasistę Rusłana Lutsyka

Sala nr 223 /sala kontrabasowa
28.03.2022 I 9.00 - 20.00
29.03.2022 | 9.00 - 12.00

Rusłan Lutsyk urodził się we Lwowie. Jako dziecko śpiewał w chórze, był członkiem Capelli Dudaryk, pobierał lekcje gry na wiolonczeli i fortepianie. Niedługo potem rozpoczął się jego trwający całe życie romans z basem.
W 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Lwowską Państwową Akademię Muzyczną im. Mikołaja Łysenki. Studia podyplomowe ukończył również z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Monachium pod kierunkiem profesora Klausa Trumpfa.
Po ukończeniu studiów Ruslan uczył studentów jako asystent profesora Trumpfa. Aktywny pedagog, wykonawca i konkurent, rozpoczął współpracę z Philharmonia Zurich (Orkiestra Opery Zuryskiej) w 2002 roku i został zatrudniony jako asystent pierwszego kontrabasu w 2004 roku.
2008 Ruslan został mianowany profesorem kontrabasu na Uniwersytecie Sztuki w Bernie.

Jako solista koncertował z orkiestrami w Niemczech, na Ukrainie iw Szwajcarii.

Jest wdzięczny, że dzielił scenę z wieloma luminarzami muzycznego świata, takimi jak Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Christoph von Dohnányi, John Eliot Gardiner, Nello Santi, Daniele Gatti, Franz Welser-Möst, Cecilia Bartoli, Leo Nucci i in.

Ruslan jest również bardzo aktywnym klinicystą, regularnie prowadząc kursy mistrzowskie w Szwajcarii, Polsce, Słowacji i USA.

W 2013 roku założył „Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Złotego Basu”, pierwszy w historii ukraiński Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy. Konkurs ten, cieszący się dużym zainteresowaniem międzynarodowym, odbywa się we Lwowie pod patronatem znanego dyrygenta Maestro Valery Gergieva.