29 VI 2022 r.

UMFC ma nowy, wspaniały instrument - Fortepian koncertowy Pleyel 17 400 z 1851 r.

Konstrukcyjnie identyczny z fortepianami z czasów Chopina a produkcja zakupionego egzemplarza rozpoczęła się jeszcze za życia kompozytora.

Dzięki wsparciu rektora prof. dr. hab. Klaudiusza Barana oraz współpracy Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzej Włodarczyk i prof. dr hab. Aliny Ratkowskiej od wczoraj UMFC ma nowy, wspaniały instrument - fortepian koncertowy Pleyel 17 400 z 1851 r. Konstrukcyjnie identyczny z fortepianami z czasów Chopina, którego produkcja rozpoczęła się jeszcze za życia kompozytora!

Po sprawdzeniu metryki instrumentu, okazało się, że został wyprodukowany w 1851 r w Paryżu. Pierwszym właścicielem fortepianu była pani W. Zamoyska. Instrument jest konstrukcyjnie identyczny z fortepianami z czasów Chopina, a produkcja tego egzemplarza musiała się zacząć jeszcze za życia kompozytora (model grand patron produkowany w latach 1843-1854). Fortepian jest fornirowany mahoniem płomienistym, posiada rzeźbione nogi i wycinany pulpit. Klawiatura jest wykładana kością słoniową i mahoniem. Struny basowe posiadają oplot mosiężny (w tenorze) i miedziany (w basie). Zakres klawiatury: 7 oktaw A-A. Część akustyczna i mechaniczna po przeprowadzonej rekonstrukcji jest sprawna i będzie służyć do zajęć dydaktycznych i koncertów. W trakcie naprawy fortepianu użyto strun niskonapięciowych oraz materiałów zgodnych z epoką. 

Niezmiernie cieszymy się, że ten wspaniały fortepian stał się częścią instrumentarium uczelni.