26 IV 2022 r.

CD Chopin University Press | IGNACY JAN PADEREWSKI – PIEŚN

CD wydane nakładem Chopin University Press nagrodzone FRYDERYK 2022

Ignacy Jan Paderewski to jedna z największych osobowości świata kultury i polityki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wielokierunkowa działalność, charyzmatyczna osobowość oraz mistrzowska gra na fortepianie przyniosły mu międzynarodowy sukces i uwielbienie słuchaczy.  W historii muzyki zapisał się również jako utalentowany kompozytor. Najliczniejszą grupę jego dzieł stanowią utwory fortepianowe, ale niemałą popularnością cieszą się także pieśni Paderewskiego – finezyjne, różnorodne, bogate wyrazowo i fakturalnie. Pisał je do poezji Adama Mickiewicza i Adama Asnyka (którego uważał za największego z żyjących polskich poetów) oraz do tekstów francuskich parnasistów: Théophile’a Gautiera i Catulle’a Mendèsa.

Album zawiera komplet pieśni Ignacego Jana Paderewskiego na głos i fortepian w interpretacji Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Marcina T. Łukaszewskiego. Realizacji nagrania dokonał Andrzej Brzoska.

płyta do nabycia na chopinup.pl