1 VIII 2022 r.

Karol Mikuli, Aleksander Michałowski: Piano Works

Album z niezwykłej urody muzyką fortepianową Karola Mikulego i Aleksandra Michałowskiego w olśniewającej interpretacji specjalistki od instrumentów z epoki Marii Gabryś-Heyke. Materiał został zarejestrowany przez Katarzynę Rakowiecką-Rojszę na fortepianie Broadwood 1894 należącym do Andrzeja Włodarczyka.

Karol Mikuli – uczeń Fryderyka Chopina oraz Aleksander Michałowski – uczeń Karola Mikulego byli wybitnymi kontynuatorami idei i estetyki chopinowskiej. Dzięki niezwykle intensywnej działalności pedagogicznej mieli znaczący wpływ na kilka pokoleń pianistów tej miary co Raul Koczalski, Róża Etkin, Wanda Landowska, Jerzy Lefeld, Ludomir Rózycki, Piotr Rytel, Władysław Szpilman czy Jerzy Żurawlew. Przyczynili się także do wytworzenia tzw. „stylu chopinowskiego”. O ile ich działalność dydaktyczna oraz popularyzatorska jest obecna w świadomości współczesnych pianistów, to ich twórczość kompozytorska pozostaje niemal zupełnie nieznana. Rejestracji niezwykłej urody kompozycji Karola Mikulego i Aleksandra Michałowskiego na CD podjęła się znakomita pianistka, wybitna specjalistka od instrumentów z epoki, Maria Gabryś-Heyke. Materiał został zarejestrowany przez Katarzynę Rakowiecką-Rojszę na fortepianie Broadwood 1894 należącym do Andrzeja Włodarczyka.
 
Album przybliżający te wybitne postaci oraz ich bogatą działalność pianistyczną i kompozytorską nie tylko dopełnia wizerunki Karola Mikulego i Aleksandra Michałowskiego, lecz także wydaje się bardzo cennym uzupełnieniem „obowiązkowej” wiedzy każdego miłośnika twórczości Fryderyka Chopina.

płyta do nabycia na chopinup.pl