5 IV 2022 r.

Wojciech Błażejczyk – Music of strings

Płyta wydana nakładem Chopin University Press Dziewięć na której dziesięć utworów staje się swoistym laboratorium dźwiękowych eksperymentów z instrumentami strunowymi, zarówno klasycznymi, jak i nietypowymi oraz z instrumentami Harry’ego Partcha

Motywem przewodnim autorskiego albumu Wojciecha Błażejczyka – kompozytora, reżysera dźwięku i gitarzysty - jest struna. Muzyka splata się tu nie tylko z matematyką i fizyką, ale też z nauką i filozofią. „Wojciech Błażejczyk niczym Pitagoras bada, jak zachowują się struny: skraca je, preparuje przy użyciu rozmaitych przedmiotów, wprowadza w drganie, eksperymentując z niekonwencjonalnymi sposobami wydobycia dźwięku, przykłada możliwie blisko mikrofon kontaktowy, który niczym akustyczny mikroskop pozwala usłyszeć wszelkie niuanse brzmienia pobudzonej do drgań struny. Motywowany ciekawością odkrywcy niezwykłych brzmień na tym jednak nie poprzestaje; akustyczne dociekania nad dźwiękiem oraz zachowaniem rozwibrowanej struny są bowiem okazją do filozofowania o świecie” (Monika Pasiecznik).
Dziewięć utworów staje się swoistym laboratorium dźwiękowych eksperymentów z instrumentami strunowymi, zarówno klasycznymi, jak i nietypowymi (cytry, valiha guzheng, bałałajka) oraz z instrumentami Harry’ego Partcha. Kompozytor, który w albumie prezentuje się także jako wykonawca i reżyser dźwięku, do współpracy zaprosił znakomite zespoły: Ensemble MusikFabrik, Hashtag Ensemble, Kwadrofonik oraz In:te:gro. W realizacji dźwięku uczestniczyli także Igor Szymański, Klementyna Mieczkowska i Marek Suberlak.

CD do nabycia na stronie chopinup.pl