5 XI 2021 r.

Hertel, McLachlan, Karałow – Le Clavecin Moderne plus Percussion vol. 1

Album Le Clavecin Moderne plus Percussion vol. 1 rozpoczyna serię, która ukazuje klawesyn – kojarzony głównie z muzyką dawną – w zestawieniu z różnymi instrumentami w repertuarze współczesnym.

Album Le Clavecin Moderne plus Percussion vol. 1 rozpoczyna serię, która ukazuje klawesyn – kojarzony głównie z muzyką dawną – w zestawieniu z różnymi instrumentami w repertuarze współczesnym. W zamyśle pomysłodawczyni cyklu – znakomitej klawesynistki Aliny Ratkowskiej – pozwoli on na prezentację różnorodnych połączeń instrumentalnych, często nieoczywistych czy niekonwencjonalnych, ale niezwykle ciekawych, ponieważ wykraczających poza funkcjonujące stereotypy. Pierwsza część łączy klawesyn z perkusją, na której gra charyzmatyczny Leszek Lorent.
Na płycie znajdują się utwory Granta McLachlana (Africa Celebrates), Andrzeja Karałowa (Fatal Mirrors) i premierowe nagrania dwóch kompozycji Mikołaja Hertla (Suita hiszpańska – z udziałem orkiestry smyczkowej i Out of Time z towarzyszeniem fletu i dwóch perkusistów). Wybrany repertuar zaprasza do odkrywania dialogu między klawesynem a perkusją oraz do podróży przez tradycje muzyczne różnych stron świata – od elementów folkloru krajów europejskich, przez tradycyjne tańce brazylijskie po afrykańskie motywy rytmiczne i melodyczne. Oprócz Leszka Lorenta klawesynistce partnerują Agata Igras i Jan Gralla (w Out of Time) oraz Chopin University Chamber Orchestra pod kierunkiem Rafała Janiaka. O brzmieniowy kształt albumu zadbali Katarzyna Rakowiecka-Rojsza oraz Igor Szymański.

CD dostępne na chopinup.pl