5 I 2023 r.

Recital
10 stycznia | godz. 17.00 | Sala im. H. Melcera
Marianna Waszkiewicz fortepian

Jean-Marc Fessard – ukończył Konserwatorium Paryskie, Uniwersytet Paryski(muzykologia)

Akademie Muzyczną w Gdańsku (PhD). Był laureatem Concours d’Interpretation Jacques Lancelot (1 miejsce), Paris International Competition (3 miejsce),Illzach ( 1 miejsce) oraz Gdańsk(1 miejsce oraz nagroda specjalna Hamburg Brahms Society).

Prowadzi międzynarodowa karierę zarówno w muzyce kameralnej oraz jako solista w towarzystwie prestiżowych zespołów (Orkiestry Symfonicznej w Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Baku, Gdańska, Orkiestry Narodowej Polskiego Radia, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Czeskiej, Zagrzebskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej w Wallonie, Elysee, Ebene oraz Wieniawski Kwartet)

Zaangażowany w tworzenie muzyki współczesnej, dedykowano mu wiele utworów. Jest członekiem Ensemble Sillages. Jean Marc Fessard jest częstym współpracownikiem, Polskiego Radia i telewizji, BBC oraz Radio France. W kwietniu w 2011 roku wykonał koncert klarnetowy ,,Tansman’’ w Studio Polskiego Radia w Warszawie. Z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia nagrał koncert klarnetowy Piotra Mossa ,,D’un silence’’.

Jean-Marc Fessard nagrał około 30 płyt CD dla takich wytwórni jak Uniwersal, Dux, Naxos, Ameson, Clarinet Classics, Signature Radio-France, Quantum, Triron, a płyty regularnie otrzymują doskonałe recenzje w prasie. Jego nagranie poświęcone francuskiemu kompozytorowi, Allain’emu Gaussin’owi, otrzymało prestiżową nagrodę ,,Grand Prix de l’Académie Charles Cros’’

Yvonne Loriod-Messiaen określiła jego wersje „Quatour por la Fin du Temps” Oliviera Messiaen’a jako ,,po prostu godną podziwu”. Nagrywał dla Naxos Concerto and Concertino Alexandra Tansmana na klarnet.

Jean-Marc Fessard jest profesorem Brussels Royal Conservatory i był zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w Czechach (na Akademii Muzycznej  w Pradze i na Uniwersytecie Ostrawskim), w Polsce (w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie), w Wielkiej Brytanii (na Królewskim Uniwersytecie Muzycznym w Londynie), w Chinach (na Uniwersytecie w Pekinie oraz w Narodowym Konserwatorium w Pekinie), w Meksyku (Narodowe Konserwatorium) oraz w USA na Uniwersytecie Północnego Illnois.

Jean-Marc Fessard jest autorem książki pt.: „The Evolution of the Clarinet” poświęconej historii klarnetu oraz o metodzie klarnetu -,,Ecoute! Je joue’’, które zostały opublikowane przez Billaudot Paris.