21 II 2023 r.

Radio Akadera.
Koncert muzyki klasycznej na spotkanie bohaterek i bohaterów BCO

Prelekcja na temat profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku zaplanowano na spotkanie bohaterek i bohaterów Białostockiego Centrum Onkologii.

link do informacji http://www.akadera.bialystok.pl/koncert-muzyki-klasycznej-na-spotkanie-bohaterek-i-bohaterow-bco/

Treść informacji zawartej na stronie radia Akadera poniżej.

Wydarzenie odbędzie się w piątek o 19:00 w dawnej filharmonii przy ulicy Podleśnej w Białymstoku.

– Bohaterami BCO są pacjenci, osoby, które współodczuwają ten trudny czas, ale również lekarze, technicy i współpracownicy. Wszyscy, którzy są zaangażowani, powinni odczuć ten duchowy czas – mówi Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

W programie studenci zaprezentują utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.

– Z jednej strony mamy medycynę, a z drugiej strony mamy sztukę. Mam na myśli sztukę muzyki, tej najlepszej muzyki, która przez wieki była komponowana przez wybitnych twórców i była komponowana z natchnienia – przekonuje prof. Katarzyna Makal-Żmuda, dziekan UMFC filii w Białymstoku. – To natchnienie sprawia, że muzyka pewnych kompozytorów jest ponadczasowa. I ma wielkie znaczenia w aspektach piękna i w aspekcie medycznym.

Na koncercie poza orkiestrą wystąpią również śpiewacy. Koncert będzie pod batutą Marty Kluczyńskiej, dyrygentki związanej z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

– Młoda energia, ogromne chęci i uważność studentów z pewnością doprowadzą nas do oczekiwanego efektu podczas koncertu. Zaprezentujemy pewnego rodzaju przekrój z twórczości Mozarta, ponieważ zaczniemy uwerturą do opery, następnie operowe arie i duety, ale z różnych oper, a na koniec wielka symfonia „Jowiszowa”, ostatnia symfonia napisane przez geniusza – mówi Marta Kluczyńska.

Wydarzenie odbędzie się w ramach niedawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem i Światowego Dnia Chorego. Obowiązują bezpłatne wejściówki do rezerwacji pod nr telefonu 85 664 67 54. (hk)

fot. Hanna Kość