5 V 2023 r.

CU Cinema: „Fitzcarraldo”, reż. Werner Herzog (1982)

12.05.2023 | godzina 19.00

Werner Herzog to jeden z największych wizjonerów współczesnego kina. Stworzył kilka tytułów, w których ukazał zwykłych ludzi w niezwykłych sytuacjach – kiedy iskra szaleństwa bierze górę nad racjonalizmem. Podobnie jest w przypadku „Fitzcarraldo” – filmu, którego pomysł i produkcja były już szaleństwem.

Na początku XX w. w peruwiańskim Iquitos mieszka irlandzki inżynier Brian Sweeney Fitzgerald (Klaus Kinski), zwany przez tubylców Fitzcarraldo – ekscentryczny wielbiciel muzyki operowej. Jego dotychczasowa kariera w Ameryce Południowej to pasmo klęsk: nie udaje się budowa Kolei Transandyjskiej ani fabryki lodu. Postanawia więc zainwestować w plantację kauczuku, by następnie z zysków wybudować w środku amazońskiej dżungli operę. Gdy z plantacji wskutek braku dróg wodnych nie można wywieźć produktu, dla owładniętego swoją wizją Fitzcarralda nie jest to przeszkodą: postanawia siłami wynajętych Indian przetoczyć wypełniony towarem statek przez wykarczowane wzgórze z koryta jednej rzeki do drugiej... Wszystko to dzieje się przy dźwiękach arii Verdiego, Belliniego, Pucciniego (oryginalne nagranie Enrico Caruso), muzyce Richarda Straussa i Maurice’a Ravela.

Film powstawał w ekstremalnych warunkach: upały, wilgoć, klęski żywiołowe, choroby tropikalne, konflikt graniczny i przenoszenie produkcji w inne miejsce, zmiany obsadowe i nieustanne kłótnie między Herzogiem a Kinskim. Produkcja trwała łącznie 12 lat, z czego 2 lata na planie zdjęciowym. W scenach przenoszenia 340-tonowego statku nie zastosowano żadnych efektów specjalnych, choć zachowanie Klausa Kinskiego spowodowało bunt indiańskich statystów. Mimo wszystko powstał piękny, jeden z najbardziej szalonych filmów w dziejach kina, który zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz nominacje do nagród BAFTA i Złotego Globu.

CU Cinema: „Fitzcarraldo”, reż. Werner Herzog (1982)
Dramat
Peru / RFN 1982
Reżyseria: Werner Herzog
W rolach głównych: Klaus Kinski, Claudia Cardinale

Partnerem pokazu filmu Wernera Herzoga jest Instytut Goethego w Warszawie.
Seansem „Fitzcarraldo” kończymy sezon 2022/2023 w Chopin University Cinema, przygotowany merytorycznie przez Jerzego Petersburskiego juniora.

Bilety do kupienia w Księgarni Chopin University Press w budynku UMFC, ul. Okólnik 2 (poniedziałek, środa 16.00–20.00; wtorek, czwartek, piątek 12.00–16.00) oraz w serwisie bilety24.pl.

DO POBRANIA