21 IV 2023 r.

Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zmierzą się z "Carmen". Operę wyreżyseruje Wiesław Ochman

Białostocka fila Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina podjęła się realizacji słynnej opery Bizeta. Uczelnia do współpracy przy "Carmen" zaprosiła wybitnego polskiego tenora - Wiesława Ochmana.

Informacja ukazała się na portalu poranny.pl https://poranny.pl/studenci-uniwersytetu-muzycznego-fryderyka-chopina-zmierza-sie-z-carmen-opere-wyrezyseruje-wieslaw-ochman/ar/c13-17474603

Pod koniec kwietnia białostoczanie będą mieli szasnę przenieść się do XIX-wiecznej Sewilli. Już w piątek (28.04) w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się premiera dzieła, uznawanego za najsłynniejszą operę na świecie.

"Carmen", w dwóch aktach, przygotowują studenci Wydziału Instrumentalno - Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki.
Zawsze robiliśmy bardziej kameralne rzeczy. Był Mozart, był Moniuszko, był "Don Pasquale". Ale nic nie może równać się z "Carmen" - mówi Halina Teliga, coach wokalny. - Zaangażowana jest w to cała Wokalistyka i jestem dumna z naszych studentów i pewna, że to będzie udany spektakl.
Na jego potencjalny sukces wpływ będzie maiła zarówno ciężka praca białostockich studentów, jak i światowej sławy śpiewak operowy w roli reżysera.

- Bardzo lubię pracować z młodzieżą. Młodzież nie ma skazy manierycznej, nie jest zrutynowana. To jest świeży materiał, z którego mogę uformować to, co sobie założyłem - przyznaje Wiesław Ochman.

Zdradza również, że był zaskoczony poziomem prezentowanym przez studentów, z którymi przyszło mu pracować w Białymstoku.
- To przedstawienie jest bardzo skomplikowane ruchowo, zrytmizowane.. I muszę powiedzieć, że studenci zdali tu egzamin nie na piątkę, a na szóstkę! Jestem z nich bardzo zadowolony i szczerze zdziwiony - zaznacza. - Ci młodzi artyści są przygotowani muzycznie na 120 proc.!
Dyrygent Kazimierz Dąbrowski zwraca uwagę na wartość edukacyjną płynącą z przygotowanego przez uczelnię projektu.

- Nie ma lepszej możliwości nauki zawodu dla tych artystów, niż próba bycia na profesjonalnej scenie. Nie bez znaczenia jest praca z profesjonalnym reżyserem. To chyba największa wartość takich wydarzeń, bo to co tu robią, powinno być w przyszłości ich codziennością - podkreśla. - Mam nadzieję, że praca przy tym projekcie da studentom mobilizację do tego, by robić kolejne fajne rzeczy i zdobywać to doświadczenie, które przyda im się w przyszłości.
O pozytywach tego projektu mówią też sami studenci. Natalia Słowikowska wcielająca się w rolę Frasquity przyznaje, że na początku wszystkim towarzyszył niemały stres.

- Jednak już po pierwszej próbie odetchnęliśmy w wielkiej uldze. Okazało się, że profesor Ochman jest miły i pomocny. I uwierzyliśmy, że rzeczywiście coś z tego wyjdzie. Praca z osobami, które zajmują się tym zawodem na co dzień, jest wielkim doświadczeniem, ponieważ by jeszcze na tych wielkich scenach nie stoimy - mówi studentka. - Na nas, młodych artystach ciąży wielkie brzemię - mania perfekcjonizmu. Gdy wychodzimy na scenę z profesjonalnymi artystami, to zdajemy sobie sprawę, że oni też są ludźmi i też się mylą. Więc czemu my, jako studenci, nie mamy mieć takiego prawa? I t była największa wartość terapeutyczna tego całego przedsięwzięcia.

Projekt jest tworzony z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młodzieżowa Carmen". Operę będzie wystawiana od 27 do 30 kwietnia w Pałacu Branickich. Później szansę będą mieli ją zobaczyć także mieszkańcy Suraża, Supraśla i Bielska Podlaskiego.
Reżyseria: Wiesław OCHMAN Scenografia: Allan RZEPKA, Wiesław OCHMAN Przygotowanie Muzyczne Solistów i Zespołu Wokalnego: Halina TELIGA Opieka Wokalna: Aleksander TELIGA Orkiestra Symfoniczna UMFC Filia w Białymstoku Koordynator Pracy Artystycznej - Julia UŹDZIŁO
OBSADA: Carmen - Emilia Rabczak, Paulina Oseńko (gościnnie), Julia Uździło (gościnnie) Don Jose - Maciej Komandera (gościnnie) Torreador - Krzysztof Gryniewicki (gościnnie) Micaela - Agnieszka Aramowicz, Magdalena Abłażewicz (gościnnie), Adrianna Bałuszyńska (gościnnie) Frasquita - Natalia Kendra, Natalia Słowikowska, Nicola Zuber, Adrianna Bałuszyńska (gościnnie) Mercedes - Kamila Łapińska, Nicola Zuber, Julia Uździło (gościnnie) Zuniga - Grzegorz Ciulkin, Mariusz Hanulak Remendado - Jakub Pawłowski, Michał Tokajuk Dancairo - Mariusz Hanulak, Michał Orzołek Morales - Michał Orzołek Lillas Pastia - Jan Woźniak Narrator - Jakub Pawłowski

Zespół wokalny UMFC - Gabriela Celińska-Mysław, Natalia Falkowska, Karolina Kolińska, Andrzej Michałowski, Jan Woźniak