19 XII 2023 r.

CD Chopin University Press | Le Clavecin Moderne plus Saxophone vol. 2

Alina Ratkowska, Paweł Gusnar

Dwupłytowy album Le Clavecin Moderne plus Saxophone zawiera najnowsze utwory napisane na klawesyn i saksofon. Jest kontynuacją cyklu prezentującego niekonwencjonalne połączenia instrumentalne z klawesynem, zapoczątkowanego w 2021 roku krążkiem Le Clavecin Moderne plus Percussion.

Większość kompozycji została zarejestrowana premierowo i jest dedykowana muzykom – pomysłodawczyni cyklu Alinie Ratkowskiej (klawesyn) i Pawłowi Gusnarowi (saksofon), których artystyczna jakość, nieprzeciętne osobowości i wyróżniające interpretacje stawiają w gronie najlepszych instrumentalistów swoich specjalności. Poza LukaSonatą Pawła Łukaszewskiego na saksofon altowy
i klawesyn oraz trzecią odsłoną Strumieni Bartosza Kowalskiego na klawesyn, saksofony sopranowy, altowy i elektronikę pozostałe utwory autorstwa Anny Ignatowicz-Glińskiej, Weroniki Ratusińskiej-
-Zamuszko, Mikołaja Hertla, Marcina Łukaszewskiego, Leszka Możdżera i Nicolasa Prosta powstały na sopranową odmianę saksofonu i klawesyn. Wybrany repertuar – barwny i różnorodny, a jednocześnie harmonijny i spójny – potwierdza doskonałą korelację brzmienia tych pozornie odległych instrumentów. To również zapis radości ze wspólnego muzykowania przyjaciół, którzy w prowadzeniu muzycznej narracji potwierdzają swój wysoki kunszt, co stanowi dodatkowy atut prezentowanego albumu.

O brzmieniowy kształt nagrań zadbała Katarzyna Rakowiecka-Rojsza. Utwory Kowalskiego i Prosta nagrywali także Bartosz Gardziński i Paweł Żukowski, a Małgorzata Polańska i Lech Tołwiński w 2006 roku nagrali Nimfy Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, od których rozpoczęła się saksofonowo-klawesynowa przygoda artystów.