9 V 2024 r.

Aleksander Kościów gościem kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska" w Dwójce Polskiego Radia

[...] w przeszłości altowiolista i pisarz, a dziś kompozytor i pedagog.

Bohaterem najbliższej odsłony cyklu "Nowa Polska" będzie Aleksander Kościów - w przeszłości altowiolista i pisarz, a dziś kompozytor i pedagog. Emisja audycji dziś (9.05) o godz. 22.00. Aleksander KościówFoto: PR2 Aleksander Kościów urodził się 5 maja 1974 roku w Opolu.

W przeszłości altowiolista i pisarz, dziś skupia się na komponowaniu i pedagogice - prowadzi klasę kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta lubi rozmyślać nad językiem i jego tajnikami, np. w kompozycji Voices przeznaczonej na zespół kameralny rozważał docieranie - w języku - do stanów pierwotnych, sprzed ostatecznego sformułowania sposobów ludzkiej komunikacji. Tego rodzaju zakamarki kultury interesują go najbardziej.

W procesie komponowania Aleksander Kościów porusza się między chaosem a porządkiem, między znaczeniem a abstrakcją, racjonalnością a intuicją. W audycji wysłuchamy między innymi dwóch nowych jego utworów: Noumen III na fortepian i altówkę w wykonaniu Andrzeja Karałowa i Aleksandry Podłuckiej oraz Thereisea Street na 15 akordeonów w wykonaniu zespołu pod kierunkiem Klaudiusza Barana.

Na "Nową Polskę" w czwartek (9.05) w godz. 22.00-22.55 zaprasza Ewa Szczecińska.
WIĘCEJ POD LINKIEM