27 VI 2024 r.

NOWOŚĆ CD Chopin University Press | Johann Sebastian Bach : Suity Angielskie BWV 806–811

Lilianna Stawarz

Oddaję w Państwa ręce mój trzeci album z nagraniem solowych utworów Johanna Sebastiana Bacha. Po Suitach francuskich BWV 812–817 przyszła kolej na podzielenie się interpretacją Suit angielskich BWV 806–811 – bardziej niż tamte rozbudowanych za sprawą preludium, które Bach dopisał do każdej z nich. Są to utwory eklektyczne, a sposób zapisu ozdobników z tablic ornamentów d’Angleberta pokazuje kierunek, w którym podążał kompozytor. Oznaczenia są typowe dla kompozycji francuskiego mistrza sztuki klawesynowej, dodają wykonaniu elegancji, gracji i ośmielają do swobodniejszej interpretacji. Studiowanie tekstu Suit angielskich było dla mnie ogromnym wyzwaniem, ponieważ muzyka ta już przy pierwszym przegraniu wywołuje silną potrzebę kreacji, osobistej wypowiedzi, żonglowania kolorami. Grając na instrumencie z dwiema klawiaturami o dyspozycji 8’,8’,4’ i rejestrem lutniowym na górnej klawiaturze, mogłam zatem dowolnie urzeczywistniać swoje pomysły.
Muzyka, którą się z Państwem dzielę, to również kolejna odsłona mnie samej – osobista wypowiedź ukazująca jak w kalejdoskopie moją własną artystyczną wrażliwość, sposób rozumienia czasu muzycznego i muzyki w ogóle.
Nagranie zostało zrealizowane na instrumencie zbudowanym przez Krzysztofa Kulisa, który osobiście przygotowywał go do nagrań i opiekował się nim w czasie sesji.
Lilianna Stawarz

CZYTAJ WIĘCEJ