13 października 2024 r.

• godz. 18:00

Salony Muzyczne w Łazienkach Królewskich

Salony Muzyczne to cykl koncertów realizowanych we współpracy z Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. W malowniczej scenerii Sali Balowej klasycystycznego Pałacu na Wyspie występują najlepsi studenci naszej Uczelni.

Tytuł: Taniec w muzycznych odsłonach

Motywem przewodnim jest taniec w wyjątkowych odsłonach światowych twórców tego gatunku. Taniec nieodłącznie towarzyszył muzyce od początków istnienia ludzkości. W rytuałach, świętowaniu oraz jako wyraz ekspresyjnego odbierania muzyki. Do dzisiaj taniec uznawany jest za formę uzewnętrznienia emocji, pozbycia się spięć i traum które zapadają głęboko w ludzkim ciele. Rodzajów muzyki do tańca jest bardzo wiele, a my skupiamy się na instrumentalnych formach tanecznych, które poruszają nie tylko ciało, ale przede wszystkim umysł i duszę.

Koncert otwiera cykl "Dancing suite" - czyli Bourre (dawny, ludowy taniec francuski)

Burlesque (odpowiednik scherzo, energetyczny i szybki), Tango (zapowiadające kolejne utwory) i Tarantella (szaleńczy taniec, wykonywany w dawnych wierzeniach jako antidotum po ugryzieniu przez tarantulę). Klasyczne formy przedstawione w niestandardowy sposób, napisane czytelnym, lecz dość współczesnym językiem przez Duńskiego kompozytora - Matti Murto. Projekt obejmie również najsłynniejsze tanga argentyńskie Astora Piazzolli - Le grand tango (największe i naszym zdaniem najpiękniejsze tango tego kompozytora), Adios Nonino (nostalgiczne tango napisanie po śmierci ojca) i Primavera Portena - czyli wiosna, jako coś nowego, budzącego się do życia nawet po najmroźniejszej zimie, jaką była w życiu Piazzoli utrata ojca (w opracowaniu własnym, prawdopodobnie pierwszym w Polsce na skrzypce i akordeon). Następnie przechodzimy do klimatu mniej kunsztowego, mianowicie Bela Bartok – Tańce Rumuńskie. Ludowe, zwiewne, w nowoczesnym ujęciu wspaniałego kompozytora. Cały album zamknie dzieło wielkiego formatu - Danse macabre (czyli taniec śmierci w myśl słynnego w sztuce i literaturze przekazu: Memento Mori) , oryginalnie skomponowany na skrzypce i orkiestrę symfoniczną, w transkrypcji na duet skrzypcowo-akordeonowy.

1. Murto - Dancing suite
  2.  A. Piazzolla - Le grand Tango,
  3.  B. Bartok – Tańce Rumuńskie
  4. A. Piazzolla -  Adios Nonino,