24 stycznia 2023 r.

SINFONIA ACADEMICA

Koncert Orkiestry Kameralnej UMFC Filia w Białymstoku
pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego

Koncert z cyklu „Scena Mistrzów”

Sala Koncertowa UMFC Filia w Białymstoku,
ul. Kawaleryjska 5

Kierownictwo artystyczne
prof. dr hab. Włodzimierz Promiński, prof. dr hab. Leszek Sokołowski

W programie:

Arcangelo Corelli - Concerto grosso op. 6 nr 4
Eduard Elgar – Serenada na smyczki e-moll op. 20
Edvard Grieg – Dwa utwory elegijne op. 34
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento F-dur KV 138

WŁODZIMIERZ PROMIŃSKI
Skrzypek - założyciel i prymariusz KWARTETU CAMERATA. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 I nagroda). Koncertował  w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Japonii. Nagrał ponad  30 płyt CD dla wytwórni: DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon, Muza Polskie Nagrania PSCM Records. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – „Diapason d'Or” (magazyn Diapason nr 410 – 1994 r), „Sforzando” (miesięcznik Crescendo nr 14 – 1995 r.), „Pizzicato Supersonic Award” w Luksemburgu (2009), „Płyta Roku” 1995 miesięcznika "Studio”, „Fryderyk 1998”. Profesor Włodzimierz Promiński pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina gdzie prowadzi klasę skrzypiec i jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Instrumentalnej. Prowadzi kursy mistrzowskie w Gorlicach i w Opolu. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.

LESZEK SOKOŁOWSKI

Naukę gry na kon­tra­ba­sie roz­po­czął w Państwowej Szkole Muzycznej II stop­nia w Białymstoku, pod kie­run­kiem Ryszarda Kukiełki. Studia muzycz­ne kon­ty­nu­ował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie — Filia w Białymstoku (obec­nie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku  Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki), począt­ko­wo u Michała Stadnickiego. Dyplom pod kie­run­kiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzy­skał w 1985 r. Następnie swo­je umie­jęt­no­ści dosko­na­lił w „Mozarteum” w Salzburgu, w kla­sie prof. Klausa Stolla — pierw­sze­go kon­tra­ba­si­sty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest pro­fe­so­rem kla­sy kon­tra­ba­su na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; kon­tra­ba­si­stą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz nauczy­cie­lem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. W latach 2008–2012 peł­nił funk­cję pro­dzie­ka­na Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku UMFC. Działalność kon­cer­to­wą pro­wa­dzi jako soli­sta, kame­ra­li­sta, gra w orkie­strach sym­fo­nicz­nych, współ­pra­cu­je z Kwar­te­tem Camerata, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Jest też kie­row­ni­kiem i zało­ży­cie­lem orkie­stry kame­ral­nej „Sinfonia Academica”. Odnosi licz­ne suk­ce­sy jako peda­gog. Jego ucznio­wie i stu­den­ci są lau­re­ata­mi kon­kur­sów kon­tra­ba­so­wych: Robert Zadykowicz otrzy­mał III nagro­dę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu; Kamil Łomasko zdo­był wyróż­nie­nie na VII Konkursie Kontrabasowym im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu (2002 r.)  i I Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (2006 r.), a tak­że II nagro­dę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Elblągu; Krzysztof Sokołowski dwu­krot­nie zdo­był II nagro­dę na kon­kur­sie w Elblągu (2002 r.) i Łodzi (2004 r. — I nagro­dy nie przy­zna­no); Franciszek Słomka zdo­był II naro­dę (I nie przy­zna­no) na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Łodzi (2004 r.). Jeden z jego absol­wen­tów — Bartosz Sikorski, jest obec­nie człon­kiem orkie­stry Wiener Philharmoniker. Kilkoro jest stu­den­ta­mi, bądź absol­wen­ta­mi Hochschule für Musik oraz UdK w Berlinie. Wielu spo­śród jego uczniów i stu­den­tów to byli lub obec­ni człon­ko­wie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera. Prof. Leszek Sokołowski pro­wa­dzi warsz­ta­ty, semi­na­ria i kur­sy mistrzow­skie w Wilnie, Łańcucie, Olsztynie i Janowcu.

SINFONIA ACADEMICA

W roku 1998 rozpoczęła swoją działalność artystyczną „SINFONIA ACADEMICA” – orkiestra kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno - Pedagogicznego w Białymstoku założona przez Leszka Sokołowskiego. Od 2003 r. zespół współtworzy i prowadzi Włodzimierz Promiński – prymariusz KWARTETU CAMERATA. Orkiestra z dużym powodzeniem występowała na wielu prestiżowych koncertach w kraju m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Białostockiej, koncercie finałowym XVIII CONVERSATORIUM ORGANOWEGO w Legnicy, koncertach w UMFC w Warszawie i za granicą (Francja). Przez dwadzieścia dwa lata swojej działalności zespół współpracował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i solistami m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Andrzejem Mysińskim, Katarzyną Dudą, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Marcinem Nałęcz - Niesiołowskim, Janem Miłoszem Zarzyckim, Elżbietą Pańko oraz chórami: Cantica Cantamus, Schola Cantorum Bialostociensis, Polskim Chórem Pokoju, Chórem Kameralnym „AXION” Politechniki Wrocławskiej i wykładowcami białostockiego wydziału UMFC w Warszawie. Dokonał też kilku nagrań dla radia i telewizji, a także nagrał siedem płyt CD: z muzyką W. A. Mozarta, St. Moniuszki, J. S. Bacha, D. Cimarosy, M. Magina, Miłosza Bembinowa, St. Moryty, W. Kilara, R. Twardowskiego, H. M. Góreckiego oraz album z kolędami.

Skład Orkiestry:

I skrzypce