23 lutego 2023 r.

• godz. 19:00

Stanisław Wisłocki: Solo & Chamber Works

Promocja albumu wydanego nakładem Chopin University Press i Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

Sala Kameralna im. Henryka Melcera
23.02.2023 (czwartek) | godz. 19.00

Wstęp wolny.
(wejściówki w księgarni Chopin University Press)

Stanisław Wisłocki był znakomitym polskim kompozytorem, dyrygentem, pianistą, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego. Zasłynął przede wszystkim jako wybitny dyrygent, kształtujący gusta publiczności poprzez prezentowanie kanonu światowej i rodzimej literatury muzycznej oraz inicjowanie prawykonań muzyki najnowszej. Jego działania wywarły wpływ nie tylko na kształt życia muzycznego powojennej Polski, lecz także na popularyzację muzyki polskiej w świecie.

Na uwagę zasługuje także bogata spuścizna kompozytorska Wisłockiego, który tworzył utwory solowe, kameralne, orkiestrowe, wokalne i wokalno-instrumentalne, a także muzykę teatralną i filmową. Większość z napisanych przez niego dzieł wciąż jeszcze czeka na rejestracje fonograficzne. Prezentowany dwupłytowy album, na którym znalazły się utwory solowe i kameralne Wisłockiego, jest wynikiem wieloletniej pracy twórczej i artystycznych poszukiwań Wojciecha Świętońskiego – znakomitego pianisty aktywnie zaangażowanego w poszukiwania kompozycji nieznanych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Podczas spotkania artysta opowie o pracy nad utworami Stanisława Wisłockiego oraz wykona jego utwory fortepianowe. Będzie to również okazja do spotkania z Anną Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Martą Piórkowską (skrzypce), które partnerowały pianiście w rejestracji utworów kameralnych i które wykonają fragmenty zarejestrowanych na płytach utworów (Poematów do słów Iona Minulescu oraz Sonaty F-dur na skrzypce i fortepian).

Album będzie do nabycia w księgarni Chopin University Press w promocyjnej cenie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydawcami albumu są Chopin University Press i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.