PRZEGLĄDASZ WYDARZENIE:

• godz. 19:00

Chopin University Cinema
„Carmen”
Zapraszamy na wyjątkowy film – muzyczny i taneczny, którego fabuła, podobnie jak sławna opera Georges’a Bizeta, wywodzi się z noweli „Carmen” Prospera Mériméego. Wyreżyserowany i opracowany choreograficznie w stylu flamenco przez Carlosa Saurę i Maríę Pagés stanowi drugą część trylogii flamenco Saury z lat 80. XX w.
Znany choreograf Antonio przygotowuje wraz z zespołem balet „Carmen". Wszyscy są już gotowi do rozpoczęcia prób, lecz Antonio ciągle nie jest pewien, kto powinien wykonywać tytułową partię. Primabalerina Cristina, którą przewidziano pierwotnie do tej roli, wydaje mu się zbyt stara i za mało "ognista". Szuka Carmen takiej, jaką sobie wymarzył. Znajduje ją niespodziewanie w jednej z sal tańca. Zafascynowani sobą, zostają kochankami. Carmen pozostaje jednak opanowana i niezależna.

„Carmen” Carlosa Saury to przede wszystkim film gestu, mimiki, tańca, przekazywania myśli ciałem, a nie słowem, w którym rola dialogu została zredukowana do minimum. W roku 1984 nominowany do Oscara i Złotego Globu, otrzymał nagrody w Cannes i Montrealu.
[opis za portalem Filmweb]
Program Chopin University Cinema w sezonie 2022/2023 przygotowuje Jerzy Petersburski jr.

Obowiązują bilety