26 marca 2023 r.

• godz. 17:00

Spotkanie ze sztuką tańca.
Gość specjalny – Bożena Kociołkowska

26 marca 2023 r.
Sala Audytoryjno-Kinowa im. K. Szymanowskiego godz. 17.00

Przygotowanie i prowadzenie cyklu: dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC. st. wykł. Joanna Sibilska.

Bożena Kociołkowska
Jedna z najwybitniejszych artystek polskiego baletu 2. połowy XX wieku. Zadebiutowała w wieku 19. lat rolą Odetty-Odylii w balecie „Jezioro łabędzie”; tańczyła główne role m.in. Kitri, Panna Julia, Fedra, Aegina, Mirta. Tancerka, pedagog, choreograf. Ukończyła warszawską szkołę baletową, Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, Szkołę Główną-Handlową w Warszawie. Artystyczne występy w wielu krajach. Była dyrektorem baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Teatrze Wielkim w Łodzi, dyrektor artystyczny państwowych szkół baletowych w Warszawie i Bytomiu. Jurorka polskich i międzynarodowych konkursów tańca. Była członkiem Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW w Bonn. Realizatorka i pomysłodawczyni wielu projektów ogólnopolskich i międzynarodowych, związanych ze sztuką tańca, które spotkały się z dużym uznaniem w Polsce i zagranicą, m.in. Festiwalu Dance the World, I Światowego Kongresu Tańca w San Francisco, Międzynarodowego Spotkania Młodych Tancerzy, Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu, Ogólnopolskiego Konkursu „Perły Tańca”, a także pomnika-rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu” przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Za swą działalność artystyczną i społeczną otrzymała wiele odznaczeń i nagród. Ukazała się jej biografia pt. Pierwsza dama warszawskiego baletu. Niestrudzona propagatorka sztuki tańca; założycielka i prezes Fundacji na rzecz Sztuki Tańca.

Na zdj. Bożena Kociołkowska jako Odetta w Jeziorze łabędzim, Teatr Wielki, 1973 (fot. E. Hartwig)