PRZEGLĄDASZ WYDARZENIE:

Dramat muzyczny

Belgia / Francja / Włochy / Wielka Brytania 1994

Reżyseria: Gérard Corbiau

Muzyka: Riccardo Broschi, Georg Friedrich Haendel, Johann Adolf Hasse, Alessandro Melani, Giovanni Battista Pergolesi, Nicola Porpora, Alessandro Scarlatti

Carlo Broschi, znany jako Farinelli, był jedną z największych gwiazd scen operowych XVIII wieku. Urodzony w 1705 roku pod Neapolem, w wieku 8 lat został poddany kastracji, co pozwoliło zachować jego niezwykły głos, lecz na zawsze zmieniło jego życie. Zdobył rozgłos w Londynie, wykonując partie w operach Haendla, lecz w 1737 roku wyjechał do Hiszpanii na dwór króla Filipa V Burbona, gdzie przez kolejne 20 lat za astronomiczne honorarium co wieczór śpiewał władcy te same cztery ulubione arie.

Film opowiada zarówno o blaskach jego kariery i relacjach z licznymi wielbicielkami, ale także o trudnym związku z bratem Riccardo, sprytnym impresariem i miernym kompozytorem. W ścieżce dźwiękowej pojawiają się utwory najwybitniejszych twórców muzyki barokowej: Haendla, Hassego, Pergolesiego, Porpory i Scarlattiego. Do uzyskania wspaniałego śpiewu kastrata o ogromnej skali wykorzystano cyfrowo połączone głosy sopranistki Ewy Małas-Godlewskiej i kontratenora Dereka Lee Ragina. Obraz zdobył dwa Cezary za scenografie i dźwięk, został doceniony w USA jako najlepszy film nieanglojęzyczny Złotym Globem i nominacją do Oskara.

Program Chopin University Cinema w sezonie 2022/2023 przygotowuje Jerzy Petersburski jr. Na ostatni seans CU Cinema w tym sezonie zapraszamy 12 maja – będzie to „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga.