PRZEGLĄDASZ WYDARZENIE:

CU Cinema: „Jan Kapr. Opera dokumentalna”, reż. L. Králová (2022)

16 lutego 2024 r.

  • godz. 19:00

16 lutego 2024 r.

  • godz. 19:00

CU Cinema: „Jan Kapr. Opera dokumentalna”, reż. L. Králová (2022)

CU Cinema
„Jan Kapr. Opera dokumentalna” („KaprKód”

scenariusz i reżyseria: Lucie Králová
muzyka: Jan Kapr, Petra Šuško
dokument – biografia, Czechy (2022)
premiera: 10 kwietnia 2022 r.
czas trwania: 91 min.

Jan Kapr (1914-1988) należał do czołówki powojennych czechosłowackich kompozytorów. Jako jeden z propagatorów socrealizmu w muzyce wdał się w romans ze stalinowską władzą, był nagradzany i obdarowywany stanowiskami. Po 1956 roku zaczął wykorzystywać wiele nowych technik kompozytorskich, ale przede wszystkim na fali odwilży zmienił swoje zapatrywania polityczne. W 1968 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu i niemal równocześnie wystosował list otwarty do Dmitrija Szostakowicza z protestem przeciwko brutalnemu stłumieniu Praskiej Wiosny. W konsekwencji twórczość Jana Kapra objęto zakazem druku i publicznego prezentowania, zaś jego nazwisko znalazło się na cenzurowanym.
Tak barwna i skomplikowana biografia musi być opowiedziana nietypowo – wyśpiewuje ją dla nas w konwencji buffo współczesny chór, korzystając z muzycznej schedy po Janie Kaprze oraz bogatej zawartości jego prywatnego archiwum: listów, zapisków i amatorskich filmów. „Opera dokumentalna” otrzymała nagrodę czeskiej krytyki filmowej jako najlepszy dokument filmowy 2022 roku.
Podczas prezentacji filmu w CU Cinema zaproszona na seans przez Czeskie Centrum w Warszawie scenarzystka i reżyserka Lucie Králová opowie nam o jego realizacji. Projekcją „Opery dokumentalnej” rozpoczynamy udział UMFC w obchodach Roku Czeskiej Muzyki, ogłoszonym w 200-lecie urodzin Bedřicha Smetany. W listopadzie zaprosimy publiczność na koncert symfoniczny i trzy kolejne seanse filmowe.
 

CU Cinema
Obowiązują bilety

Tagi:

CU Cinema: „Jan Kapr. Opera dokumentalna”, reż. L. Králová (2022)