29 kwietnia 2021 r.

Koncert Wydziału Tańca specjalności Pedagogika Baletowa

Emisja na kanale YouTube

Szanowni Państwo,
Międzynarodowy Dzień Tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina to cykliczne wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Dziś z uwagi na okoliczności pandemii prezentujemy Państwu koncert zarejestrowany w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina.  W tym roku inspiracją dla powstania kompozycji choreograficznych była twórczość polskich kompozytorów. Koncert rozpoczyna Preludium A -dur op. 28 nr 7 , a wieńczy Mazurek op. 33 nr 3 Fryderyka Chopina. Obie pozycje pochodzą z baletu Chopiniania, który określany jest jako arcydzieło literatury baletowej.
Wszystkim sympatykom tańca życzę wiele radości!

Niech słowa Friedemanna Vogla umocnią nas i pobudzą do twórczego działania.

Z wyrazami szacunku,
dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC
Dziekan Wydziału Tańca

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Międzynarodowy Dzień Tańca 2021

Orędzie
Friedemann Vogel, tancerz baletowy
Wszystko zaczyna się od ruchu - instynktu, który wszyscy posiadamy - a taniec jest ruchem służącym komunikacji. Bezbłędna technika jest ważna i imponująca, jednakże ostatecznie to, co tancerz wyraża w ruchu, stanowi o jego istocie. Jako tancerze, jesteśmy w nieustającym ruchu, dążymy do kreowania niezapomnianych doznań artystycznych.
Niezależnie od gatunku tańca, jest to coś, co każdy tancerz stara się osiągnąć. Kiedy nagle nie możemy już występować, teatry są zamykane, a festiwale odwoływane nasz świat staje w miejscu. Doświadczamy braku kontaktu fizycznego, występów i publiczności. Nigdy w najnowszej historii społeczność taneczna nie była tak zbiorowo zmuszona do podtrzymywania motywacji i poszukiwania celu.
Jednak to właśnie wtedy, gdy coś cennego zostało nam odebrane, naprawdę doceniamy, jak ważne jest to, co robimy i jak wiele taniec znaczy dla całego społeczeństwa.
Tancerze są często celebrowani za ich sprawność fizyczną, podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy podtrzymywani jeszcze bardziej dzięki naszej sile psychicznej. Wierzę, że to właśnie to unikalne połączenie fizycznych i psychicznych predyspozycji pomoże nam przezwyciężyć trudności, wymyślić siebie na nowo, by nadal tańczyć i inspirować.
Źródło:
International Dance Day Message 2021
Everything starts with movement – an instinct we all have – and dance is movement refined to communicate. Much as flawless technique is important and impressive, it is ultimately what the dancer expresses inside the movement that is the essence.
As dancers, we are constantly on the move, aspiring to create these unforgettable moments. Regardless of the dance genre, it’s what every dancer strives to achieve. So, when all of a sudden, we aren’t allowed to perform anymore, with theatres closed and festivals cancelled, our worlds come to a standstill. No physical contact. No shows.
No audiences. Never in recent history has the dance community been so collectively challenged to stay motivated, to find our raison d’être.
Yet, it is precisely when something precious has been taken away from us that we truly appreciate how vital it is what we do, and how much dance means to society at large.
Dancers are often celebrated for their physical prowess, when in fact we are sustained even more by our mental strength. I believe it is this unique combination of physical and psychological agility that will help us overcome, to reinvent ourselves to keep dancing, and to keep inspiring.
Friedemann Vogel, Ballet Dancer

Koncert w wykonaniu studentów, uczniów ogólnokształcących i niepublicznych szkół baletowych, absolwentów Wydziału Tańca oraz artystów baletu

W programie:
wariacje baletowe, kompozycje w różnych technikach, stylach i formach tańca

Opieka artystyczna: dr hab. Klaudia Carlos-Machej, prof. UMFC, dr hab. Beata Książkiewicz, prof. UMFC