21 stycznia 2024 r.

• godz. 15:00

Scena mistrzów - koncerty specjalne "Salonów Muzycznych"

Scena mistrzów to specjalny cykl koncertów "Salonów Muzycznych", w którym wybitni artyści zaprezentują utwory muzyki klasycznej. W Pałacu na Wyspie występować będą pedagodzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jego absolwenci oraz artyści związani z wydawnictwem Chopin University Press. Prezentowane kompozycje to często utwory mało znane i rzadko wykonywane, dlatego każdy z koncertów będzie miał niepowtarzalny charakter.

NAJBLIŻSZY KONCERT:

📆 21 stycznia (niedziela), godz. 15.00
Pałac na Wyspie
Koncert pt. "À Kalergis"
Wystąpi Monika Quinn (fortepian)

Album "À Kalergis" (wydany nakładem Chopin University Press) to autorski pomysł Moniki Quinn. Prezentuje 𝗳𝗼𝗿𝘁𝗲𝗽𝗶𝗮𝗻𝗼𝘄𝗲 𝗸𝗼𝗺𝗽𝗼𝘇𝘆𝗰𝗷𝗲 𝗫𝗜𝗫-𝘄𝗶𝗲𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘁𝘄𝗼́𝗿𝗰𝗼́𝘄 (Theodora Kullaka, Carla Tausiga, Ferenca Liszta, Józefa Nowakowskiego, Kazimierza Lubomirskiego i Alexandra Dreyschocka) 𝗱𝗲𝗱𝘆𝗸𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝗵𝗿𝗮𝗯𝗶𝗻𝗶𝗲 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗶 𝗞𝗮𝗹𝗲𝗿𝗴𝗶𝘀 – zdolnej uczennicy Chopina, jednej z ważniejszych postaci XIX-wiecznych salonów artystycznych Europy, hojnej mecenasce sztuki. Jej paryski salon gromadził znanych artystów oraz wpływowe postaci ze świata polityki. Gdy zamieszkała w Warszawie, promowała kompozytorów polskich oraz rodzime instytucje życia muzycznego.

Większość utrwalonych na płycie utworów stanowią premierowe nagrania fonograficzne. Pod tym względem album wpisuje się w ideę popularyzacji zapomnianej muzyki doby romantyzmu.

📜 Program:

1. Alexandre Dreyschock (1818–1869)
Impromptu G-dur op. 15 „Les Adieux de Varsovie”

2. Kazimierz Lubomirski (1813–1871)
Mazurki op. 10
- Nr 1 Es-dur
- Nr 2 g-moll. Moderato
- Nr 3 e-moll. Lento

3. Carl Tausig (1841–1871)
Impromptu [f-moll] pour le piano op. 1a

4. Józef Nowakowski (1800–1865)
Mazurki op. 26