18 lutego 2024 r.

  • godz. 15:00

Scena mistrzów - koncerty specjalne "Salonów Muzycznych"

"Scena mistrzów" to specjalny cykl koncertów "Salonów Muzycznych", w którym wybitni artyści zaprezentują utwory muzyki klasycznej. W Pałacu na Wyspie występować będą pedagodzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jego absolwenci oraz artyści związani z wydawnictwem Chopin University Press. Prezentowane kompozycje to często utwory mało znane i rzadko wykonywane, dlatego każdy z koncertów będzie miał niepowtarzalny charakter.

KONCERT

📆 18 lutego (niedziela), godz. 15.00
Pałac na Wyspie
Koncert pt. 𝑺𝒕𝒂𝒏𝒊𝒔ł𝒂𝒘 𝑾𝒊𝒔ł𝒐𝒄𝒌𝒊: 𝑺𝒐𝒍𝒐 & 𝑪𝒉𝒂𝒎𝒃𝒆𝒓 𝑾𝒐𝒓𝒌𝒔
Wystąpi: Wojciech Świętoński (fortepian)

Opis koncertu:

Stanisław Wisłocki był wybitnym polskim dyrygentem, profesorem, kierownikiem katedry dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka w Warszawie, twórcą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie i dyrektorem WOSPR w Katowicach. Wykształcił ponad 50 dyrygentów.
Czas II wojny światowej spędził w Rumunii, gdzie pozostawał pod opieką artystyczną George’a Enescu. Głównie z tego okresu pochodzą kompozycje na fortepian solo, które usłyszymy na koncercie.

Pianista Wojciech Świętonski od kilkunastu lat zajmuje się popularyzacją kompozycji Stanisława Wisłockiego. Odnalazł, przepisał i zedytował do druku oraz nauczył się grać liczne dzieła solowe i kameralne.
Jego dwupłytowy album "Stanisław Wisłocki: Solo & Chamber Works" otrzymał Dyplom Srebrny na III Międzynarodowym Konkursie "Muzyczne Orły" w kategorii Płyta Fonograficzna.

📜 Program
d’apres Scarlatti (1942)
Presto
Pastorale - Canon Adagio
Allegro scherzando

Mała Suita (1951)
Legato – Moderato – Vivace – Tempo I

Suita I (1943)
Mazurek Dolce Spirit.
Mazurek Tempo giusto
Bajka Lento cantabile
Ciuciubabka Vivo scherzando

Suita II (1943)
Allegro ma non troppo
Tempo di Polka
Sostenuto con molto esspressione
Tempo di Kujawiak
Tempo di Mazur

🎫 Bilety (15 zł) można kupić w kasach Muzeum oraz online (tu doliczana jest opłata transakcyjna 2 zł): https://kicket.com/.../salony-muzyczne-scena-mistrzow...