28 maja 2024 r.

  • godz. 18:00

Tamara Obrovac Quartet

Kliknij tutaj, by zarejestrować się na koncert 

Kompozytorka i flecistka Tamara Obrovac jest jedną z najwybitniejszych artystek jazzowych na chorwackiej scenie muzycznej. Jej inspirowany etnicznie jazz śródziemnomorski pozostaje pod wpływem istryjskiej muzyki tradycyjnej i rodzimego dialektu Istrii. 
Specyficzne i oryginalne kompozycje, znakomity zespół i pełen ekspresji głos tworzą niepowtarzalną formę artystyczną harmonijnie łączącą melodię z improwizacją, wrażliwość z pasją, formalne wymogi z wolnością, elementy etniczne z jazzem, tradycję z nowoczesnością, powagę z poczuciem humoru.
Tamara Obrovac pisze teksty w swoim rodzimym dialekcie, śpiewając także w innych starych i wymierających dialektach istryjskich. Opublikowała 13 albumów z własną muzyką, występowała z koncertami na arenie międzynarodowej, wysoko oceniana zarówno przez publiczność jak i krytyków. Dwunastokrotnie nagradzana najbardziej prestiżową chorwacką nagrodą muzyczną Porin. Poza działalnością koncertową, zajmuje się komponowaniem muzyki dla teatru i filmu..
Uznanie międzynarodowe przyniosły jej nominacje do prestiżowej nagrody muzycznej przyznawanej przez brytyjską stację radiową BBC Radio 3 World music Awards 2004 (Europejska nagroda publiczności i krytyków). 

Tamara Obrovac przyjeżdża do Warszawy ze swoim kwartetem, jednym z jej najstarszych zespołów, z którym 25 lat temu zaprezentowała po raz pierwszy nowy sposób myślenia i komponowania, z powodzeniem łącząc inspirację duchem rodzimej istryjskiej muzyki i dialektem z uniwersalną ekspresją jazzową.
Od 1997r. kwartet  występował na wielu scenach w kraju i zagranicą, jego koncerty na uznanych międzynarodowych festiwalach jazzowych i w klubach takich jak Luneburger Jazz Nights, Jazzahead Bremen, Dusseldorfer Jazz Rally, Jazz au Chellah Maroko, Jazz Festival Steyr, Jazz meets World Prague, Porgy&Bess Vienna i in. spotykały się zawsze z dużym zainteresowaniem.

Podczas koncertu na scenie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina muzycy zaprezentują swoją ostatnią płytę Nuvola, trzynasty album Tamary, nagrodzony ostatnio trzema chorwackimi państwowymi nagrodami fonograficznymi we wszystkich trzech kategoriach jazzowych: najlepszy album jazzowy, najlepsza kompozycja jazzowa i najlepsze wykonanie. Album ukazał się nakładem wytwórni Cantus we współpracy z Chorwackim Stowarzyszeniem Kompozytorów Alessa Records.

Ten pod wieloma względami wyjątkowy zespół, wyróżniający się szczególną chemią wyczuwalną pomiędzy muzykami, najlepiej prezentuje się podczas koncertów na żywo. W skład  kwartetu od 1997 roku wchodzą:
Tamara Obrovac (wokalistka, kompozytorka), Matija Dedić (fortepian), Žiga Golob (kontrabas) i Krunoslav Levačić (perkusja).
Ci wybitni muzycy nie powielają klisz, zawierzają swojej wysublimowanej intuicji, co wypełnia ich interpretacje delikatnej muzyki Tamary spontanicznością, pozwala na odkrywczą improwizację, wolność, elementy humoru i komunikację z publicznością, podczas gdy głos wokalistki jest pełen ekspresji zarówno w utworach lirycznych, jak i podczas improwizacji, wykorzystywany jako dodatkowy instrument.

 

Wydarzenie organizowane przez Ambasadę Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej