Pracownicy

dr hab.

Dariusz Zimnicki

prof. UMFC

dyrygentura chóralna

Absolwent Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie w specjalności dyrygentura chóralna (klasa prof. Ryszarda Zimaka).

Od roku 2004 prowadzi Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz Chór Archikatedry Warszawskiej. Z obydwoma zespołami aktywnie koncertuje przygotowując bardzo zróżnicowane programy a cappella, jak również dzieła wokalno - instrumentalne (W. A. Mozart, G. F. Haendel, J. S. Bach, J. Haydn, F. Schubert, L van Beethoven) oraz utwory współczesnych kompozytorów). Jest także współzałożycielem i dyrygentem chóru „Tibi Domine”.

Wyróżnia się licznymi inicjatywami w wykonywaniu utworów najnowszych i nowo odkrytych w literaturze chóralnej. Dotychczas przygotował i poprowadził ponad 40 prawykonań muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Z powodzeniem występuje na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach (ponad 30 nagród). 

Dariusz Zimnicki prężnie działa jako animator chóralnego życia muzycznego. Pasjonuje się komponowaniem muzyki wokalnej. Udziela się jako prelegent oraz ekspert i juror w przedsięwzięciach na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wystąpił na niezliczonej ilości prezentacji, wykładów i warsztatów w Europie, Ameryce i Azji. Jest corocznym jurorem Llangollen International Musical Eisteddfod w Wielkiej Brytanii.

Jest laureatem przeszło dwudziestu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych, m.in.: 

  • Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza 2018 oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta,
  • zdobywca Rubinowej Lutni (trzykrotny zwycięzca Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”), 
  • laureat I miejsca na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Cerkiewnej w Białystoku,
  • laureat nagrody dla najlepszego dyrygenta w XVIII Międzynarodowy Konkursu Chóralnego „Kolożskij Blagowiest” na Białorusi

W Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina jest pomysłodawcą i organizator Międzynarodowej Konferencji „Osobowość dyrygenta”.