26 V 2020 r.

Accordion anatomy – pamięci Mogensa Ellegaarda

Płyta Accordion anatomy odzwierciedla efekty rewolucji estetycznej muzyki akordeonowej, która miała miejsce w Skandynawii w drugiej połowie XX wieku za sprawą działalności wybitnego duńskiego akordeonisty, kompozytora, pedagoga i propagatora sztuki akordeonowej – Mogensa Ellegaarda (1935–1995). Ellegaard, we współpracy z grupą kompozytorów wywodzących się z wszystkich trzech krajów skandynawskich, tj. z Danii (Ole Schmidt, Per Nørgård, Vagn Holmboe), Norwegii (Arne Nordheim) oraz ze Szwecji (Torbjörn Lundquist), zapoczątkował „swoistą misję stworzenia nowej biblioteki artystycznej literatury akordeonowej. Miała ona na celu trwałe zerwanie z pogardzanym rodowodem instrumentu kojarzącego się wyłącznie ze sferą muzyki popularno-rozrywkowej” (Grzegorz Palus).

Barwny repertuar, wybrany i wykonany przez inicjatora projektu – Grzegorza Palusa, uznawany jest za filar rozwoju sztuki akordeonowej XX wieku.

Schmidt | Lundquist | Nørgård | Nordheim | Holmboe
Accordion Anatomy. Mogens Ellegaard in memoriam