27 I 2021 r.

Marta Gardolińska dyrektor muzyczną Opéra national de Lorraine w Nancy!

Marta Gardolińska dyrektor muzyczną Opéra national de Lorraine w Nancy! Absolwentka naszej uczelni jest pierwszą kobietą i pierwszą Polką na tym prestiżowym stanowisku. „Bardzo się cieszę na naszą wspólną przygodę w Opéra national de Lorraine razem z Martą, całym zespołem oraz publicznością” – komentuje wybór Matthieu Dussouillez, dyrektor generalny i artystyczny Opery. My również się cieszymy i serdecznie gratulujemy!

Marta Gardolińska, coraz bardziej znana i ceniona polska dyrygentka, zwróciła na siebie międzynarodową uwagę jako Young Conductor in Association z Bournemouth Symphony Orchestra, z którą współpracowała w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. W tym czasie udało jej się nawiązać znakomity kontakt z muzykami i zyskać zaufanie orkiestry, którą poprowadziła podczas dwóch niezwykle udanych cyklów koncertów abonamentowych oraz wielu występów wyjazdowych i z którą zrealizowała liczne projekty edukacyjne. W sezonie 2019/2020 Marta Gardolińska odniosła również sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała z Los Angeles Philharmonic Orchestra jako Dudamel Fellow oraz uczestnicząc u boku Gustavo Dudamela jako drugi dyrygent w wykonaniu i nagraniu dla Deutsche Grammophon IV Symfonii Charlesa Ivesa. Od sezonu 2021/2022, po triumfalnym debiucie w premierowym wystawieniu “Der Traumgorge” Zemlinskiego w Opera national de Lorraine (październik 2020 r.), Marta Gardolińska obejmuje stanowisko dyrektora muzycznego tej opery.

W obecnym sezonie (2020/2021) będą miały miejsce ważne debiuty Marty Gardolińskiej z orkiestrami: Orquesta Simfónica de Barcelona, Royal Scottish National Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre National de Lorraine oraz Orchestre de chambre de Paris w Theatre des Champs-Elysees. Marta powróci również do Bournemouth Symphony Orchestra aby poprowadzić koncerty abonamentowe i zadyryguje Tonkünstler-Orchester w wiedeńskim Musikverein.

W 2018 roku Marta Gardolińska zadebiutowała ze Scottish Chamber Orchestra podczas Festiwalu w Edynburgu, poprowadziła Wiener Concert-Verein w Musikverein, a w Filharmonii Narodowej w swoim rodzinnym mieście Warszawie zadyrygowała młodymi muzykami z I, Culture Orchestra. W ramach kolejnych projektów pracowała z zespołami takimi jak ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Orchestra della Fondazione Teatro Lirico Giuseppe Verdi w Trieście, Orkiestrą Symfoniczną Opery Poznańskiej czy National Chamber Orchestra of Armenia.

Marta Gardolińska jest nie tylko dyrygentką symfoniczną, ale również operową i w obecnym sezonie poprowadzi w Opéra national de Lorraine w Nancy premierowe wykonanie opery Zemlinskiego Görge Marzyciel (Der Traumgörge). Od roku 2017 pracowała regularnie jako asystentka maestro Tadeusza Kozłowskiego przy na nowo odkrywanych dziełach polskich kompozytorów: Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego i Manru Ignacego Jana Paderewskiego. W latach 2013 – 2015 współpracowała jako drugi dyrygent z Johann-Strauss-Operette-Wien, gdzie miała okazję poznać u źródła wiedeńską tradycję muzyczną.

Doświadczenie śpiewacze w szkolnym chórze i fascynacja muzyką symfoniczną skłoniły Gardolińską do podjęcia studiów dyrygenckich w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, które kontynuowała w wiedeńskim Universitätfür Musik und darstellende Kunst. Dyrygentka uczestniczyła w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich artystów jak Bernard Haitink, Peter Eötvös, Bertrand de Billy, György Kurtág i Marin Alsop.

W 2015 r. Marta Gardolińska została mianowana dyrygentem rezydującym Akademischer Orchesterverein Wien, a w sezonie 2017/2018 pełniła funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego TU- Orchester Wien.

Wśród wielu nagród dyrygentka uzyskała Wyróżnienie i Nagrodę Specjalną Orkiestry w Konkursie Dyrygenckim im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2016), Trzecią Nagrodę i Nagrodę Specjalną Orkiestry w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach (2016) i była jednym z ośmiu półfinalistów Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego w Hongkongu w 2018 r. W roku 2016 Marta Gardolińska została uhonorowana tytułem „Wybitny Polak w Austrii” za działalność w dziedzinie popularyzowania polskiej kultury i muzyki za granicą. W sezonie 2017/2019 uzyskała stypendium Taki Alsop Conducting Fellowship, ufundowane przez Marin Alsop.

Zanim zdecydowała się zostać muzykiem, przez wiele lat trenowała akrobatykę, pływanie i biegi średniodystansowe, ucząc się jednocześnie gry na flecie i fortepianie.

Strona internetowa artystki

fot. Bartek Barczyk