26 XI 2021 r.

Zmarł Wojciech Kopijkowski

wiolonczelista, artysta-kameralista, pedagog UMFC, wychowawca wielu pokoleń młodych muzyków

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas Wojciech Kopijkowski (1961-2021), wspaniały wiolonczelista, artysta- kameralista, pedagog UMFC, wychowawca wielu pokoleń młodych muzyków, a przede wszystkim nadzwyczaj przyjazny, sympatyczny, otwarty i z dużym poczuciem humoru człowiek...

Nauczyciel akademicki na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku. Z Uczelnią związany był od 1991 roku.  W latach osiemdziesiątych muzyk w Orkiestrze Kameralnej, działającej przy Filharmonii Białostockiej pod kierunkiem Zbigniewa Szablewskiego. Od roku 1981 instrumentalista początkowo Orkiestry Filharmonii Białostockiej a obecnie Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Białostockiej Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, z którą wykonał tysiące koncertów w kraju i za granicą. Był też współtwórcą wielu nagrań, które zostały docenione, m.in. nagrodą muzyczną Fryderyk.

Od 1986 roku był nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych im.  I. J.Paderewskiego w Białymstoku. Jego uczniowie wielokrotnie byli laureatami różnych konkursów i przesłuchań.
Był współzałożycielem Kwartetu Podlaskiego – z którym koncertował od 1988 roku. W dokonaniach Zespołu są liczne koncerty w Białymstoku, regionie, w kraju i za granicą. Zespół nagrał płyty i zrealizował nagrania muzyki do spektakli teatralnych.
Wojciech Kopijkowski  za swą działalność dydaktyczno-artystyczną został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem 100-lecia Odzyskania  Niepodległości.

Społeczność akademicka składa Rodzinie i Bliskim najszczersze wyrazy współczucia.