13 XII 2021 r.

Zmarł prof. Kazimierz Pustelak

Wieloletni dziekan Wydziału Wokalnego naszej uczelni, wybitny polski tenor, wspaniały artysta i człowiek.

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 grudnia 2021 r., w wieku 91 lat odszedł od nas na zawsze prof. Kazimierz Pustelak, Profesor Honorowy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wieloletni nauczyciel akademicki naszej uczelni, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w latach 1972-1980 oraz 1996-2002, wspaniały artysta i człowiek.

Był legendą polskiej opery. Artystą, który zapisał jedną z najpiękniejszych kart w naszym życiu muzycznym. Wybitny polski tenor, jeden z najbardziej cenionych i kochanych przez publiczność śpiewaków. Związany przez ponad pół wieku z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1200 spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych. Urodzony 14 lutego 1930 roku na Podkarpaciu zaczynał karierę wokalną w Chórze Polskiego Radia w Krakowie, gdzie wcześniej studiował pod kierunkiem prof. Czesława Zaremby. W Operze Krakowskiej w 1957 roku odbył się debiut sceniczny profesora.
Był laureatem kilku prestiżowych konkursów wokalnych w Moskwie i Tuluzie, stypendystą centrum wokalistyki przy mediolańskiej La Scali. Sławę i uznanie przyniosły mu występy w operach Moniuszki i Szymanowskiego. Był niezapomnianym Jontkiem w ‘Halce” i Stefanem w „Strasznym dworze”, a także Pasterzem w „Królu Rogerze”. Kreował m.in. Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, Pinkertona w „Madame Butterfly” i cesarza w „Turandot” Pucciniego, Księcia Mantui w „Rigoletcie” Verdiego, Hrabiego Almavivę w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Rudolfa w „Cyganerii” Pucciniego oraz tytułowego bohatera w „Opowieściach Hoffmanna” Offenbacha. Śpiewał na scenach całej Europy, występował także na kontynencie azjatyckim i amerykańskim.
Ceniony za swą wszechstronność dokonał licznych nagrań repertuaru operowego, oratoryjnego, operetkowego i patriotycznego.
Od 1971 roku prowadził działalność pedagogiczną jako wykładowca, a potem profesor warszawskiej PWSM na wydziale wokalnym, którego dziekanem był przez 10 lat. Wychował wielu znakomitych śpiewaków, w tym licznych laureatów renomowanych konkursów.
Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wielokrotnie wyróżniany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrodą Rektora UMFC.

Rodzinie, Bliskim, Wychowankom, Przyjaciołom i Współpracownikom składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
prof. dr hab. Klaudiusz Baran

fot. NAC