8 X 2021 r.

JEHAN ALAIN – Complete Works for Organ (3CD)

Trzypłytowy album zawiera pierwsze w historii polskiej fonografii nagranie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina, którego dokonał warszawski organista i pedagog Jarosław Wróblewski.

Trzypłytowy album zawiera pierwsze w historii polskiej fonografii nagranie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina, którego dokonał warszawski organista i pedagog Jarosław Wróblewski. To próba autorskiego dyskursu z dotychczasową tradycją wykonawczą i odniesienia się do nowej edycji dzieł kompozytora, polegającego m.in. na uwzględnieniu niektórych opcjonalnych wersji tekstu muzycznego oraz różnych dyspozycji registracyjnych i wykonawczych Alaina. Nagranie zostało zrealizowane przez Andrzeja Brzoskę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie na organach firmy Zych, których dyspozycja nawiązuje do francuskich organów symfonicznych.
 
„Alain poszukiwał artystycznego wyrazu nie tylko w muzyce, lecz także w rysunku i poezji. Jego utwory często unaoczniają idee pozamuzyczne – filozoficzne czy literackie. Oprócz wpływów natury poetyckiej obserwujemy również te pochodzące ze śpiewu gregoriańskiego, muzyki dawnej, impresjonizmu, jazzu, pozaeuropejskiej rytmiki i tonalności. Jego nowatorskie traktowanie organów wykazuje odwrót od symfonicznego postrzegania tego instrumentu i zwrot w kierunku ideału dźwiękowego stanowiącego nowatorską syntezę francuskiej klasyki i romantyki zatopionych w sensualizmie, wrażeniowości. Alain realizuje to w sposób doskonały” (Jarosław Wróblewski).

do nabycia na chopinup.pl