17 IX 2021 r.

Stanisław Moryto – Solo & Chamber Works

NOMINACJA DO NAGRODY FRYDERYK 2022

Album został przygotowany z myślą o jubileuszowym, 35. Legnickim Conversatorium Organowym im. prof. Stanisława Moryty. Repertuar płyty obejmuje wszystkie utwory akordeonowe patrona festiwalu (w tym dwa – Tryglif na flet, gitarę i akordeon oraz Pięć pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon – zarejestrowane po raz pierwszy), premierę fonograficzną Canto na puzon i organy, a także prawykonane przez Pawła Gusnara dopiero w 2020 roku – podczas Conversatorium – Koło na saksofon. Niemal wszystkie z wybranych kompozycji rozbrzmiewały podczas conversatoryjnych koncertów; część z nich znalazła stałe miejsce w repertuarze wielu solistów i kameralistów.

Na płycie znalazły się interpretacje znakomitych artystów: rektorów UMFC – Klaudiusza Barana (akordeon) i Pawła Gusnara (saksofon), dyrektora artystycznego Conversatorium – Michała Sławeckiego (organy), a także Joanny Freszel (sopran), Karola Gajdy (puzon), Rafała Grząki (akordeon), Mateusza Kowalskiego (gitara), Marii Peradzyńskiej-Filip (flet) i Miłosza Pękali (perkusja). Nagranie zrealizowali Katarzyna Rakowiecka-Rojsza oraz Małgorzata i Igor Szymańscy.

Stanisław Moryto wielokrotnie podkreślał, że stara się porozumiewać językiem duszy. Jego muzyka wciąż na nowo inspiruje i przemawia do znakomitych artystów. Za pośrednictwem ich kunsztu i szczerości wypowiedzi dociera do wszystkich, którzy chcą ją odkrywać i poszukiwać wszystkiego, co ważne, wartościowe i ponadczasowe.

CD dostępne na stronie chopinup.pl