14 XI 2023 r.

Odszedł od nas na zawsze prof. Jerzy Marchwiński

Wybitny pianista, kameralista i pedagog

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 7 listopada zmarł profesor Jerzy Marchwiński. Wybitny pianista, kameralista, pedagog.

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych pw. Św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta przy Placu Teatralnym 18 w Warszawie 14 listopada 2023 r. (wtorek) o godz. 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarz Powązkowski.

Profesor Jerzy Marchwiński urodził się 6 stycznia 1935 w Truskolasach. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Klasę fortepianową u prof. Marii Wiłkomirskiej i kameralistykę u prof. Kiejstuta Bacewicza. Następnie swoją sztukę doskonalił w Salzburgu i Taorminie u Carlo Zecchi’ego. Dyplom magistra sztuki uzyskał w 1958 roku. Jerzy Marchwiński swoją intensywną działalność koncertową prowadził głównie w zakresie kameralistyki fortepianowej. Koncertował m. in. z: Konstantym Andrzejem Kulką, Ritą Streich, Teresą Żylis-Garą, Régine Crespin, Andrzejem Hiolskim, Stefanem Kamasą, Maureen Forrester i żoną, Ewą Podleś. Jako pianista partnerujący uczestnikom był angażowany przez szereg międzynarodowych konkursów muzycznych. Aktywność pedagogiczna i działalność koncertowa Był założycielem i przez wiele lat kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 1984 posiadał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.  Głowna idea działalności pedagogicznej profesora Jerzego Marchwińskiego polegała na partnerstwie w muzyce. Tej tematyce poświęcił szereg artykułów i esejów w „Ruchu Muzycznym” oraz trzy książki: „O partnerstwie w muzyce” (wyd. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, 2001) „Partnerstwo w muzyce” (wyd. PWM, 2010) „Kameralistyka fortepianowa” (wyd. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, 2014)  Dokonania muzyczne i odznaczenia Jerzy Marchwiński nagrał ponad 25 płyt. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego na skrzypce i fortepian otrzymał razem z Konstantym Andrzejem Kulką, wieloletnim partnerem artystycznym, Nagrodę I Stopnia Polskiego Radia. Był laureatem Nagrody I stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Nagrody I stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artis.

Rodzinie, przyjaciołow i wychowankom składamy najszczersze wyrazy współczucia.

fot. Tadeusz Fidecki