20 XII 2023 r.

NOWOŚĆ CD Chopin University Press | Paris Polonais - Palester, Kisielewski, Régamey

Meccore String Quartet

Stefan Kisielewski (1911–1991), Konstanty Régamey (1907–1982) i Roman Palester (1907–1989) należeli do jednego pokolenia twórców. Poza muzyką wszyscy trzej znakomicie władali piórem i wszyscy kochali Paryż, gdzie spędzili sporo czasu przed wojną, pogłębiając swą edukację. Są jednymi z najważniejszych polskich paryskich emigrantów muzycznych XX wieku. Swoją postawą wyrażali głębokie umiłowanie wolności. Dla każdego z nich idea wolności, równości i braterstwa oznaczała jednocześnie głęboką niezgodę na sowiecką niewolę Polski po 1945 roku. Ich wolny, niezależny głos słychać także w muzyce.

Trzy kwartety smyczkowe, zarejestrowane przez Meccore String Quartet – jeden z najciekawszych i najlepszych kwartetów swojego pokolenia, łączy rys neoklasyczny. W każdym z kwartetów jednak ten rys zyskuje inne, indywidualne oblicze. Lekkość inwencji melodycznej, niebanalna harmonika, potoczysta narracja oraz przejrzysta faktura i klarowna budowa formalna to cechy najlepiej oddające charakter młodzieńczego Kwartetu smyczkowego Kisielewskiego. Jednoczęściowy II Kwartet smyczkowy Palestra, odznaczający się gęstą, polifoniczną fakturą, giętkimi liniami melodycznymi o nostalgicznym wyrazie oraz emocjonalną intensywnością, jest jednym z najwybitniejszych utworów tego gatunku w muzyce polskiej XX wieku. Quatuor à cordes Régameya to z kolei muzyka na wskroś nowoczesna, pełna powagi, obiektywna w wyrazie i niezwykle skupiona.

Interpretacje kwartetów Kisielewskiego, Palestra i Régameya przez Meccore String Quartet wielokrotnie były nagradzane (m.in. nominacją do Koryfeusza Muzyki Polskiej). Album Paris Polonais (nagrany przez Katarzynę Rakowiecką-Rojszę) jest zatem gwarantem świetnej muzyki w doskonałym wykonaniu.

CZYTAJ WIĘCEJ